Turisté, kteří se ubytovávají přes on-line službu Airbnb, často v činžovních bytech ruší starousedlíky. Města si zase stěžují, že se pronajímatelé takových Airbnb nemovitostí často vyhýbají placení ubytovacích poplatků, které mají ze zákona platit stejně jako hotely, a vadí jim také úbytek bytů určených na klasické dlouhodobé pronájmy. Státy zase trápí špatný výběr daní ze sdíleného ubytování, které se z pouhého přivýdělku na mnoha místech světa stalo výnosným byznysem.

Zmíněným problémům v Česku nejvíce čelí Praha, která teď volá po zpřísnění regulace americké společnosti. Na řadě míst Evropy přitom už tvrdší zákony nebo městské vyhlášky fungují. Jakou mají v různých státech a metropolích starého kontinentu podobu?

Berlín

Německá metropole je jedním z měst s nejpřísnější regulací krátkodobého ubytování v Evropě i na světě. V roce 2016 tamní radnice byznys Airbnb a konkurenční německé platformy Wimdu zcela zakázala a začala vybírat pokuty až ve výši 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Do konce roku 2017 takový zákaz na trh s dlouhodobými pronájmy vrátil čtyři tisíce nemovitostí a městská kasa na pokutách do té doby vydělala v přepočtu 71 milionů korun.

Od května loňského roku se pravidla zmírnila, ale stále zůstávají přísná. Vlastníci mohou své nemovitosti na Airbnb sice opět pronajímat, ovšem pouze po získání speciálního povolení. Turisty lze ubytovat v části bytu, který vlastník sám obývá, a to na dobu, kterou u každého majitele určí zmíněné povolení. Možné je pronajímat i druhou nemovitost, opět ale až po získání souhlasu města a po dobu maximálně 90 dní v roce. Pokuta za porušení zmíněných pravidel stále dosahuje až desítek tisíc eur.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru