Poslední dva roky byl všeobecně uznávaný favorit na plánovanou výstavbu nového jaderného bloku v Česku jen jeden. Ruskou společnost Rosatom protežovala řada politiků v čele s prezidentem Milošem Zemanem, lobboval za něj i tuzemský průmysl. A hovořily za něj i jeho projekty − úspěšně dokončil reaktor v Leningradské jaderné elektrárně a nové bloky bude stavět i v Maďarsku a ve Finsku.

Postupně se ale ukazuje, že ani Rosatom není bez problémů. Při střetu s evropskými povolovacími procesy už naskočilo minimálně dvouleté zpoždění u přípravy projektu maďarské elektrárny Paks a rostou i očekávané investiční náklady. Nově se opožďuje i plánování finské elektrárny Hanhikivi. Tamní blok měl elektřinu vyrábět už za pět let, nově se datum posunulo až na rok 2028.

Do popředí se tak jako nejstabilnější dodavatel dere dříve poněkud opomíjený hráč z Koreje. Firma KHNP ze skupiny KEPCO už v Česku rozjela masivní lobbistickou kampaň. V Třebíči podporuje hokejový klub, název firmy nese i tamní hokejový stadion a v re­gionu pomáhaly v létě tři desítky korejských dobrovolníků.

"Je pravda, že český projekt je pro nás v současné době prioritou. Kromě Česka jsou ale další potenciální projekty v zemích, jako je Ukrajina, Rumunsko, Polsko, nebo dokonce Filipíny," říká v rozhovoru pro HN prezident KHNP Če-Hun Čung. Ten do Česka přicestoval na konci minulého roku ve stejné době, kdy zde byl na návštěvě i prezident Jižní Koreje Mun Če-in.

Oba v Česku lobbují za korejské řešení − reaktor APR. Ten už má evropskou licenci a staví ho po celém světě. "V současnosti stavíme pět bloků doma v Koreji a čtyři v zahraničí," vypočítává Čung.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč České republice v plánování nového jaderného bloku nezbývá mnoho času?
  • Jak jsou na tom ostatní zájemci o český jaderný tendr?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se