Menšinovou vládu Andreje Babiše čeká v letošním roce hned pětice úskalí. Největší překážkou je samotná premiérova dotační minulost. Na konečném verdiktu o ní závisí ochota prezidenta Miloše Zemana držet nad předsedou vlády ochrannou ruku. Stejně tak rozhodne o ochotě ČSSD setrvat v koaliční vládě. Kabinet zároveň potřebuje hlasy KSČM − pro plnění sociálních slibů bude důležitý vývoj ekonomiky, současně však ve vztahu s komunisty půjde i o církevní restituce či zahraniční politiku. Samostatnou a přitom vysoce konfliktní kapitolou se stane postoj k dostavbě jaderných reaktorů. A třaskavé budou především květnové volby do Evropského parlamentu − naznačí totiž, jak si jednotlivé strany stojí a zda si tradiční levice podporou vládě nekope hrob.

Prokleté dotace

Hnutí ANO 2011 se podle průzkumů ze závěru loňského roku těší podpoře zhruba třetiny voličů. A jeho obliba ve chvílích, kdy je Babiš pod tlakem, dokonce narůstá. Nicméně ve chvíli, kdy v ANO i ve vládě vše závisí na jediné osobě, má situace ke stabilitě daleko. Už teď začínají kontroloři Evropské komise prověřovat veškeré dotace, které v uplynulých šesti letech − v době, kdy byl Babiš ministrem financí a premiérem − získaly z Bruselu firmy holdingu Agrofert. Jde o součást úsilí, aby se premiér jako člověk spolurozhodující o evropských penězích jednoznačně odstřihl od Agrofertu, který tyto prostředky také čerpá. Přičemž zaparkování firmy ve svěřenském fondu evropskému komisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi zjevně nestačí. K tomu státní zástupkyně Lenka Bradáčová naléhá na urychlené vyšetření kauzy Čapí hnízdo, což může teoreticky skončit soudem kvůli zneužití dotací.

Babiše a Zemana mohou rozhádat spory ohledně budoucnosti Evropské unie a jaderné energetiky.

Ačkoliv výsledek těchto šetření zůstává nejistý, budou Babiše zneklidňovat po celý rok. Premiér se sice nemusí obávat, že to rozbije jeho zatím monolitní hnutí, jinou věcí ovšem je, zda mu zachová podporu prezident Zeman. Bez jeho pomoci, zejména při případných vládních krizích nebo i rekonstrukcích kabinetu, se totiž neobejde. Prezident zatím vždy stál na Babišově straně, avšak jeho přízeň k jiným politickým oblíbencům (jako v minulosti byl třeba Stanislav Gross) se často rychle vytrácela. Souhru obou politiků může štěpit rovně odlišný pohled na zahraniční politiku, například na vztahy s komunistickou Čínou, a na budoucnost Evropské unie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.