Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro prohlásil, že brzy naplní předvolební slib a uvolní přísná pravidla pro držení střelných zbraní. Plánuje co nejdříve podepsat prezidentský dekret, který umožní civilistům snadněji získat pistoli či pušku. "Všichni gangsteři už mají zbraně. Jen dobří lidé je nemají. Každý čestný člověk, muž nebo žena, by měl mít doma zbraň, pokud bude chtít," řekl Bolsonaro. Ten na předvolebních mítincích vystupoval s gestem symbolizujícím střelnou zbraň nebo s nimi pózoval.

V Brazílii nyní platí zákon z roku 2003, který výrazně omezuje držení střelných zbraní. Kdo ji chce, musí splnit hned několik kritérií − být starší 25 let, projít psychologickými testy a střeleckým tréninkem a také mít stabilní zaměstnání. Musí prokázat, že se opravdu potřebuje ozbrojit, což pro mnohé Brazilce není snadné.

V prvních čtyřech letech od přijetí zákona počet vražd v Brazílii klesal. Jenže pak zase začal stoupat, a to hlavně kvůli sílící aktivitě drogových gangů. Tamní policie se potýká s nedostatkem peněz, což komplikuje boj proti narkobaronům.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.