Česko je pro hotely čím dál větší terno. S nárůstem počtu hotelových hostů o 5,5 procenta a přenocování o 3,2 procenta za jedenáct měsíců loňského roku hoteliéři zaznamenali další rekord - podle v úterý zveřejněných výsledků ČSÚ do hotelů v celém Česku přijelo bezmála 13,8 milionu turistů a počet přenocování se blížil už 33 milionům. To je nejvíc v historii.

Růst trhu podporuje sílící poptávka turistů z Asie a Středního východu, ale i větší zájem Čechů. Rozhodujícím způsobem tento vývoj nadále ovlivňují zahraniční turisté, kteří v uvedeném období tvořili skoro 62 procent hotelové klientely a na celkovém počtu přenocování se podíleli 64 procenty.

Rekordní měsíce z pohledu návštěvnosti nezaznamenaly všechny hotely. Průměrná obsazenost pražských hotelů podle statistiky STR, která sleduje vývoj v kategorii tří až pěti hvězd, klesla za jedenáct loňských měsíců meziročně o 1,9 procenta na 78,7 procenta. Hotely v hlavním městě ale dokázaly v uvedeném období zvýšit průměrnou cenu ubytování o 3,3 procenta na 90,12 euro za noc. Tato kombinace je podle expertů krokem správným směrem.

"Strategie upřednostňování růstu cen před obsazeností má většinou pozitivní dopad na ziskovost hotelů, protože růst cen má minimální vliv na růst nákladů, zatímco zvýšení obsazenosti náklady naopak výrazně zvyšuje," říká Bořivoj Vokřínek, partner a vedoucí výzkumu hotelového trhu za region EMEA ve společnosti Cushman & Wakefield.

Tento trend potvrzuje i pražský čtyřhvězdičkový hotel Perla, který za jedenáct měsíců dosáhl průměrné obsazenosti 80 procent. "V eurech se nám podařilo průměrnou cenu udržet na úrovni rekordního roku 2017, " uvedl ředitel hotelu Tomáš Startl.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru