Česká alternativní taxislužba Liftago loni zvýšila svůj obrat meziročně o 35 procent na téměř 300 milionů korun. O třetinu pak podle společnosti vzrostl i počet zákazníků, aktuálně jich má služba přes půl milionu. Společnost o tom informovala v úterý. Liftagu na českém trhu konkurují zejména zahraniční služby jako Uber a Taxify. Proti těmto firmám v Praze opakovaně protestovali řidiči klasických taxislužeb.

Liftago v minulém roce pokračovalo v expanzi do dalších krajských měst a na Slovensko. Vedle Prahy, Brna, Ostravy, Liberce, Zlína a Bratislavy tak nově začalo působit i v Plzni, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Firma navíc v budoucnosti počítá s rozšířením služeb i do ostatních měst.

"V minulém roce se nám dařilo stabilně růst, ačkoliv navýšení řidičů i investice do marketingu byly po většinu roku minimální. Například v Praze máme meziročně pouze o pět procent řidičů více, ale počet jízd rostl oproti tomu několikanásobně rychleji," uvedl ředitel společnosti Ondřej Krátký. Letos firma investovala přes 100 milionů korun, které mířily zejména do rozvoje platformy.

Jedním z hlavních zdrojů růstu počtu zákazníků je podle Krátkého firemní klientela. Liftago tak spolupracuje s řadou malých i větších firem, letos očekává další nárůst díky nové spolupráci s poskytovateli cestovatelských služeb.

Liftago je česká aplikace na zavolání taxi. Aktivně pro ni jezdí více než 1500 profesionálních řidičů. Na tuzemském trhu je konkurencí alternativních přepravních platforem ze zahraničí. Jednou z nich je americký Uber, jehož služeb v Praze využívá podle dřívějších informací firmy 300 tisíc lidí. Aktivních řidičů má Uber kolem 2000. V minulosti americká firma působila krátce také v Brně. Její fungování ve městě však zakázal soud.

Také estonská služba Taxify aktuálně působí pouze v Praze, kde podle údajů společnosti využívá aplikaci několik stovek řidičů. Taxify loni krátce fungovalo i v několika krajských městech, na sklonku loňského roku se z nich však stáhlo. Provoz Taxify v Praze navíc loni zakázal soud, firma se však plánuje odvolat a v Praze nadále působí.

Liftago bylo jako start-up založeno Martinem Hausenblasem, Ondřejem Krátkým a Jurajem Atlasem, loni v říjnu pak do firmy investičně vstoupila společnost Livesport Invest miliardáře Martina Hájka. Společně drží zhruba 90 procent akcií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru