Pražské burze se v loňském roce podařilo zastavit pokles objemů obchodů s akciemi. I tak ale nadále zůstává spíše stranou zájmu zahraničních investorů a objemy jsou výrazně nižší než třeba v sousedním Polsku. Důvodem je menší počet akciových titulů a také velikost, resp. tržní hodnota, jednotlivých obchodovaných společností.

"Firmy na pražské burze jsou relativně malé ve srovnání s obchodovanými společnostmi v západní Evropě, pokud pominu ČEZ, Erste nebo Komerční banku. S tím je spojena nižší likvidita akcií," řekl v rozhovoru pro HN akciový analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Pro část investorů pak podle něj může být problémem i česká koruna, jelikož kvůli ní musí brát v potaz kurzové riziko a jeho zajištění.

HN: Po deseti letech se podařilo zastavit propad objemu obchodů na českém akciovém trhu. Investoři nakoupili a prodali akcie za téměř 143 miliard korun. Znamená takový výsledek pro pražskou burzu úspěch?

Můžeme sice mluvit o jakémsi zastavení propadů zobchodovaného objemu v posledním roce, nicméně před deseti lety byly akcie denně zobchodovány za více než tři miliardy korun.

Když se podíváme na vývoj indexu PX v posledních deseti letech (odráží hodnotu nejvýznamnějších akcií obchodovaných na českém trhu, pozn. redakce), tak letošní rok byl druhý nejhorší. Index klesl o zhruba devět procent, když bychom k tomu připočítali ještě pětiprocentní dividendový výnos, tak celkový propad pro investora na pražské burze by byl zhruba okolo čtyř procent. Pokud to mám shrnout, tak z pohledu výkonnosti lze uplynulý rok označit za horší.

HN: Co pomohlo, že objemy obchodů na akciovém trhu rostly?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru