Podnikání největšího tuzemského zemědělského a potravinářského koncernu, který před dvěma lety vložil Andrej Babiš do svěřenských fondů, zpomaluje. Dostává se navíc pod stále větší tlak tuzemských i evropských politiků a médií.

Evropská komise v prosinci oznámila, že dotace určené na investice Agrofertu už nebude vyplácet, dokud se důkladně neprošetří podezření ze střetu zájmů premiéra Babiše. "Agrofert nedělá nic špatného, žádné dotace nevrací a rozhodně není nijak ohrožena jeho existence," brání se výkonný ředitel koncernu Josef Mráz v prosincovém vydání magazínu Agrofert.

"Domnívám se, že současné dění na tuzemské mediální scéně znamená cílený útok, v němž je koncern Agrofert pouze terčem politického boje. Výsledkem má být otočení veřejného mínění proti společnostem koncernu Agrofert, jeho zaměstnancům a výrobkům," uvádí Mráz v otevřeném dopise zaměstnancům, který byl součástí firemního magazínu.

V něm v deseti bodech brání postupy firem Agrofertu i premiéra Andreje Babiše. "Pan Andrej Babiš učinil dle 'lex Babiš' vše, co měl. Zákon mimochodem připravila jeho politická konkurence, která ho nyní sama kritizuje,"- dodal.

Mráz v následné bilanci uplynulého roku nezačal příliš pozitivně. Podotkl, že podnikání více než 250 firem pokulhává. "Celkové nekonsolidované tržby očekáváme mírně nižší než vloni," uvedl. Jedná se už čtvrtý rok po sobě o pokles výnosů skupiny, která se zabývá potravinářstvím, zemědělstvím, pozemní technikou, dopravou, lesnictvím, dřevařstvím, obnovitelnými zdroji či médii.

"Nepříznivé počasí ovlivnilo všechny zemědělce a lesníky. Výsledky Agrofertu jen kopírují celkovou situaci na trhu v těchto oblastech. Ale Agrofert stojí na chemii a potravinářství a tam se jim to nepodařilo vykompenzovat," uvádí agrární analytik Petr Havel.

To způsobil podle Mráze nárůst cen surovin, zejména zemního plynu, který potřebují chemičky, a obilí užívaného v potravinářství. Lesnické firmy ze skupiny zase podle něj nepříznivě zasáhla kůrovcová kalamita. I proto se koncern rozhodl odprodat čtvrtinu firmy Uniles, která byla v posledních letech největším dodavatelem lesnických prací pro státní Lesy ČR. "Cestu, jak této obtížné situaci čelit, se nám podařilo najít ve strategické spolupráci s partnerem působícím ve zpracovatelském průmyslu," uvedl Mráz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru