Rok 2018 je rokem, kdy definitivně splaskla bitcoinová bublina. Tak to před časem v analýze napsal server Bloomberg. Hodnota nejznámější kryptoměny dosahovala vrcholu v prosinci 2017, ještě začátkem letoška nadějně rostla, aby pak zamířila dolů a v listopadu dosahovala stejných hodnot jako v srpnu roku 2017 před "zlatou bitcoinovou horečkou".

Letošek si budeme pamatovat ale i díky nevídanému propadu jedné z amerických technologických firem. Obecně byl rok 2018 pro technologické firmy turbulentní, trhy zažívaly rekordní růsty i "černé dny". Nejeden analytik už začátkem roku věštil začátek krize, ten nakonec nepřišel.

Nemusíme však chodit až za oceán, abychom našli zajímavé grafy, i česká data mají co nabídnout. Ať už jde o kroky ČNB nebo vývoj na trhu práce. Takto vypadal rok 2018 v deseti grafech:

1. Vývoj hodnoty bitcoinu

Cena uvedena v dolarech

 
Popisky
Delší časové období:
 

Powered by CoinDesk

"Mileniálové, stejně jako generace před nimi, dostali bolestivou lekci o tom, co jsou to spekulace na trhu," napsal začátkem prosince komentátor agentury Bloomberg Noah Smith. Podle něj bitcoinová bublina na přelomu roků 2017 a 2018 splaskla. Znamená to konec bitcoinu? Pravděpodobně ne. Měna už v minulosti zažila i jiné bubliny a v současnosti je její hodnota několikanásobně vyšší než na začátku minulého roku. Je až podivuhodné, jak moc se graf vývoje hodnoty bitcoinu těsně před splasknutím bubliny podobá stejné situaci u indexu NASDAQ v době tzv. dot-com bubble okolo roku 2000 (v samostatném článku zde):

Dot com bubble, Bitcoin

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru