Evropské akcie ve čtvrtek sestoupily nejníže za více než dva roky kvůli přetrvávajícím obavám investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Dolů po středečním prudkém růstu zamířily rovněž akciové trhy ve Spojených státech. Nakonec ale ztráty smazaly a skončily v plusu.

Panevropský akciový index STOXX 600 se ve čtvrtek dostal na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Obchodování uzavřel s poklesem o 1,69 procenta na 329,58 bodu. Od začátku letošního roku již ztrácí více než 15 procent. Je tak na cestě k nejhoršímu celoročnímu výkonu od roku 2008, napsala agentura Reuters.

Náladu na akciových burzách ovlivnila zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky. To posílilo obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.

Americké akcie v závěru čtvrtečního obchodování smazaly předchozí výrazné ztráty a opět posílily. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, tak vzrostl o 1,14 procenta na 23 138,82 bodu.

Během dne přitom index sestoupil až na 22 267,42 bodu. Ve středu vzrostl o téměř pět procent na 22 878,45 bodu a poprvé v historii si během jednoho dne připsal více než tisíc bodů.

Širší index S&P 500 ve čtvrtek díky oživení v závěru obchodní seance stoupl o 0,86 procenta na 2488,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,38 procenta na 6579,49 bodu.

Indexy přitom po většinu dne vykazovaly pokles, ke kterému přispěly neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Důvěra podle výzkumné skupiny Conference Board zaznamenala nejvýraznější propad od července 2015 a dostala se na nejnižší úroveň od letošního července.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru