Filantropie zraje jako dobré víno. Moravští vinaři začali ocenění na degustačních soutěžích sklízet až zhruba dvě dekády po sametové revoluci. Aby na vinicích rostlo dobré víno, musely dostat péči a čas, kterých se jim za socialismu nedostávalo. Noví čeští mecenáši museli nejdřív zbohatnout, aby se o své majetky mohli začít dělit s ostatními.

"Filantropie ve smyslu darů ve stovkách tisíc i milionech korun, která u nás měla tradici v minulosti, je jednoznačně zpět," řekl Jiří Bárta, výkonný ředitel Nadace Via, jež navázala na americkou Nadaci pro občanskou společnost (Foundation for Civil Society) a patří k nejstarším v Česku.

Současní velcí domácí filantropové včetně zakladatelů softwarové firmy Avast Pavla Baudiše a Eduarda Kučery či provozovatele platebních karet Eurowag Martina Vohánky navazují na tradici zpřetrhanou čtyřiceti lety totality.

V 19. století byli významnými mecenáši příslušníci šlechty. "Bez nich by nevznikla muzea či divadla, která stojí stále," uvedl Bárta s odkazem na Národní muzeum a Národní divadlo. O muzeum na Václavském náměstí se zasloužila hrabata Kašpar Maria ze Šternberka, Jan Dětmar z Nostic či František Antonín II. z Kolowrat. Stavbu českého divadla poblíž Vltavy podpořilo několik šlechtických rodů včetně Harrachů, Kinských, Lobkowiczů či Schwarzenbergů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.