Ceny ropy v úterý pokračují v poklesu. Dolů je tlačí zejména zprávy o dalším růstu zásob suroviny a o rekordní těžbě ve Spojených státech a v Rusku. Severomořská ropa Brent během dne sestoupila až na 14měsíční minimum 57,20 dolaru za barel, později ale část ztrát smazala.

Kolem 16:00 středoevropského času vykazoval Brent pokles o 1,7 procenta na 58,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela 2,3 procenta na 48,73 dolaru za barel. Během dne se WTI propadla až na 47,84 USD, nejníže od loňského září.

K poklesu cen ropy přispívá rovněž výprodej na světových akciových trzích, za kterým stojí obavy ze zpomalování růstu světové ekonomiky. Prosincový průzkum společnosti Bank of America Merrill Lynch mezi manažery investičních fondů ukázal, že investoři hodnotí vyhlídky světové ekonomiky nejpesimističtěji za posledních deset let.

Slabší hospodářský růst by mohl negativně ovlivnit poptávku po pohonných hmotách. Ceny ropy se již od začátku října kvůli obavám z převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než 30 procent.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se tento měsíc se svými spojenci domluvila na omezení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Snahu členů OPEC o podporu cen ropy a omezení nadbytečných dodávek na trh ale komplikuje pokračující růst těžby ve Spojených státech. Ty jsou nyní díky rekordní těžbě 11,7 milionu barelů denně největším producentem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent únor 58,60 59,61
New York - NYMEX WTI leden 48,73 49,88
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru