Po deseti letech optimistické nálady na burzách a solidního ekonomického růstu je už dávno na místě otázka, kdy mejdan skončí.

Studie ekonomických ukazatelů, které předcházely počátkům 120 období recesí během posledních 40 let ve 40 zemích, ukazuje, že závěr růstové části současného cyklu ještě nemusí být u konce. Podle dat, která zkoumali dva ekonomové ze švýcarské banky UBS, by hospodářský mejdan, který začal na začátku roku 2009, ještě mohl pokračovat. Jedním z důkazů, že dobré časy mohou vydržet opravdu dlouho, je Austrálie. Tamní ekonomika roste nepřetržitě už 28 let.

Z globálního pohledu se v posledních měsících a týdnech ozvalo několik poplašných alarmů. Klesají ceny akcií, protože investoři peníze přemisťují do méně výnosných, ale bezpečných státních obligací. K tomu se přidalo vymazání rozdílu ve výnosech dvouletých a pětiletých amerických státních dluhopisů, což naznačuje, že další růst úrokových sazeb může zpomalit, aby ekonomiku nepodtrhl.

To všechno se děje v době, kdy padá cena ropy, protože její nabídka na trhu převyšuje poptávku. Kromě toho klesá domácí poptávka v Číně, kde vláda tamnímu obyvatelstvu i firmám nařídila, aby se přestaly zadlužovat. To je přesně opak toho, k čemu je ještě před několika lety Peking vybízel. Čína tehdy pomohla světu, aby se otřepal z globální finanční krize po roce 2008.

V Česku a mnoha dalších zemích se do celkové hospodářské situace promítá také akutní nedostatek pracovních sil. To na vlastní kůži musel v posledních měsících kromě zaměstnavatelů pocítit každý, kdo potřeboval zručného řemeslníka k opravě v domácnosti. Tito lidé došli. Jsou-li nějací k dispozici, účtují nehorázné sumy, které objednavatel platí, ať už je řemeslník opravdu šikovný, či nikoli.

Důvodů k obavám je zkrátka hodně. Nadto mezi některými lidmi začíná zapouštět kořeny přání, zatím spíše jen šeptané, že malé ochlazení by nemuselo být vůbec na škodu. Je přece zjevné, že účastníkům večírku dochází síly a klíží se jim oči. Je čas jít se domů vyspat. Odborně se tomu říká, že dochází ke zvratu v ekonomickém cyklu z fáze růstu směrem k poklesu.

Bylo by ovšem dobré vědět, jak dlouhá bude rovinka na vrcholu, než přijde sešup, a jak prudký bude. Odpovědi na obě otázky současně jsou prakticky nemožné a kdokoli tvrdí, že je zná, jen věští z křišťálové koule. Odpověď jen na první otázku o délce rovinky je možná. Lze odhadnout, jak dlouho ještě bude mejdan doznívat a kdy odejde poslední host. Toho lze vždy prostě vyhodit ze dveří. Nadto hostitelům s predikcí trvání závěru party obvykle pomohou zkušenosti z předchozích večírků.

Podobně se do studia dřívějších závěrů růstu v rámci hospodářského cyklu, obrazně řečeno konce mejdanů, pustila dvojice ekonomů ve švýcarské bance UBS. Svou práci nevzali na lehkou váhu. Pierre Lafourcade a Arend Kapteyn prostudovali 120 období recese ve 40 zemích za poslední čtyři dekády. To už je slušný objem dat, která by mohla věštění z křišťálové koule zpřesnit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru