Společnost Tesla nekontroluje tweety svého generálního ředitele Elona Muska předtím, než je zveřejní. Musk to uvedl v nedělním rozhovoru pro pořad 60 Minutes na americké stanici CBS. Podle dohody s Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) přitom Tesla má dohlížet na Muskova vyjádření o firmě směrem k veřejnosti, informoval britský server Independent.

Musk na počátku srpna na svůj twitterový účet napsal, že uvažuje o stažení akcií Tesly z veřejného obchodování a za každou akcii podniku by nabídl 420 dolarů. Díky tweetu stoupla cena akcií společnosti o šest procent. Podle SEC ale zpráva vedla k chaosu na trhu a poškodila investory.

Musk totiž akcie Tesly prodávat nehodlal a cenu 420 dolarů uvedl proto, že spojitost čísla s kouřením marihuany měla pobavit jeho přítelkyni.* Tesla i Musk tedy museli každý zaplatit 20 milionů dolarů (443,5 milionu korun), Musk musel odstoupit z funkce předsedy správní rady a firma měla začít dohlížet na jeho komunikaci s veřejností.

V nedělním rozhovoru s moderátorkou Lesley Stahlovou ale miliardář řekl, že své tweety před vysláním do světa nikomu neukazuje. "Jediné tweety, které by bylo potřeba kontrolovat, jsou ty, které mohou způsobit pohyb cen akcií," vysvětlil. Vše ostatní je podle něj chráněno svobodou slova. Na otázku, jak firma pozná, jestli tweet může hýbat trhy, když si jej předem nepřečte, Musk emotivně odpověděl: "Asi můžeme chybovat, kdo ví (...) nikdo není perfektní." Nakonec dodal, že SEC nerespektuje, ale dohodu dodržovat bude, protože respektuje soudní systém.

Zároveň Musk v rozhovoru řekl, že předsedkyně správní rady Robyn Denholmová, která jej na této pozici nahradila, nad ním nemůže mít kontrolu. Není to podle něj realistické hlavně proto, že je největším držitelem akcií ve společnosti a velká skupina akcionářů jej podporuje. "Stačí mi svolat hlasování akcionářů a mohu udělat, co chci," uvedl Musk, který vlastní asi 20 procent firmy.

Po odvysílání rozhovoru si Musk na twitteru postěžoval, že rozhovor s ním byl sestříhán zavádějícím způsobem a požádal CBS, aby zveřejnila celý rozhovor.

Musk při rozhovoru působil velmi emotivně a chvílemi měl slzy v očích. Když se moderátorka zeptala, zda je jeho chování nevyrovnané, odpověděl: "Jsem jenom sám sebou. Byl jsem pod obrovským tlakem a pracoval jsem šíleně moc, ale kdybych byl skutečně nevyrovnaný, už bychom zkrachovali."

Po odvysílání rozhovoru Tesla v prohlášení uvedla, že společnost se řídí dohodou s SEC. Část dohody, která vyžaduje schvalování Muskovy komunikace, která by mohla ovlivnit cenu akcií, však podle ní technicky musí platit až od 28. prosince. Informovala o tom agentura AP. SEC rozhovor odmítla komentovat.

* Pozn. red.: 20. 4. je Světový den marihuany.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru