Evropská unie chce udržet globální oteplování na uzdě. Do roku 2050 plánuje snížit emise skleníkových plynů o 80 procent vůči hodnotám z roku 1990. Tyto závazky vytváří čím dál větší tlak na firmy. Automobilky musí od roku 2020 rozjet ve větší míře prodej elektromobilů, aby snížily produkci oxidu uhličitého u svých aut. V opačném případě budou muset platit miliardové pokuty.

Zplodiny z automobilů ale tvoří jen část znečištění. Až 40 procent CO2 se v Evropě vyprodukuje právě v souvislosti s provozem nemovitostí. Obecně platí: čím starší budova, tím větší energetická spotřeba. Právě stáří domů se však pro EU ukazuje jako velký problém. Podle studie The Healthy Homes Barometer dvě třetiny nemovitostí v Evropě stojí na svém místě více než 40 let. Staré budovy se navíc nedaří renovovat v dostatečné míře. Každý rok projdou rekonstrukcí maximálně dvě procenta z nich.

Evropská unie se proto zatím soustřeďuje na novou výstavbu. Před časem stanovila normy, podle kterých bude možné od roku 2020 stavět pouze energeticky úsporné domy. To se již dnes týká všech veřejných staveb, jako jsou budovy škol a úřadů. Stejně tak musí pravidla od letošního roku dodržovat soukromí developeři u projektů s plochou nad 1500 metrů čtverečních.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru