Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla jedním z předmětů debaty, která ve čtvrtek proběhla na půdě Vysoké školy finanční a správní. Podle přítomných ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Sklenáře a Františka Bostla má celá záležitost i svůj mocenský podtext a americkému prezidentovi a jeho administrativě nejde pouze o snížení schodku obchodní bilance.

"Převažují cla na kapitálové produkty a meziprodukty (nad cly na spotřební zboží). Cílem je zcela změnit obchodní vztahy," řekl v průběhu diskuse Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. "USA se snaží omezit závislost na subdodávkách z Číny," dodal. Podle Sklenáře tak jde o jasnou snahu vymezit si mocenské pozice na mezinárodním poli, a předejít tak i případnému vážnějšímu střetu třeba v podobě vojenského konfliktu.

Čína, jejíž pozice na mezinárodním poli díky bohatnutí země sílí, je na vývozech do USA hodně závislá, a tak by ji prodlužování obchodní války mohlo ekonomicky zasáhnout. Kroky americké strany by tedy Čínu měly přinutit k ústupkům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.