Burza cenných papírů Praha slaví letos čtvrtstoletí své obnovené existence. Nejlepší dárek, který by si burza ke svým kulatinám mohla přát, je zastavení neblahého trendu posledních let. Tím je zatím setrvalý pokles celkového objemu peněz, za které se akcie v Burzovním paláci v pražské Rybné ulici každý rok zobchodují.

Loni šlo o necelých 139 miliard korun. Na první pohled se to nemusí zdát málo, ale v historickém srovnání tomu tak je. V roce 2003, kdy současná pražská burza slavila své desáté narozeniny, dosáhl celkový objem obchodů 257 miliard korun. Na vrchol se dostala o dva roky později, kdy investoři nakoupili a prodali akcie za více než bilion korun. Na podobnou úroveň se akciové obchody dostaly ještě jednou v roce 2007. Poté následoval postupný sestup na dnešní úrovně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak se daří akciím antivirové společnosti Avast, s nimiž se obchoduje i v Londýně, na pražské burze?
  • Které společnosti obchodují své akcie na trhu Start?
  • Kolik se chystá do akcií na trhu Start vložit investiční společnost Conseq?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru