Stavební výroba v říjnu zpomalila meziroční růst na 10,4 procenta ze zářijového revidovaného růstu o 11,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství v říjnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, v inženýrském se zvýšila o 7,7 procenta. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V říjnu bylo dokončeno více než 3600 bytů, což je podle vedoucí oddělení statistik stavebnictví Petry Cuřínové jedna z nejvyšších hodnot za posledních deset let.

Letošní říjen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více, po očištění o tento vliv vzrostlo stavebnictví o devět procent. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce reálně nižší o procento.

V říjnu vydaly stavební úřady 7603 stavebních povolení, o dvě procenta méně než loni. Orientační hodnota povolených staveb klesla meziročně o 1,8 procenta na 36,3 miliardy korun.

Počet zahájených bytů v říjnu meziročně klesl o 1,7 procenta na 2780 bytů a počet dokončených bytů vzrostl o více než polovinu na 3642 bytů. "Výstavba probíhala zejména mimo hlavní město a převažovaly byty v rodinných domech," uvedla Cuřínová.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v říjnu meziročně zvýšil o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 39 743 korun.

Daří se rovněž průmyslové výrobě. V říjnu po zářijovém poklesu vzrostla meziročně o 6,7 procenta bez očištění o sezonní vlivy. Je to druhý nejlepší výsledek v letošním roce. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil ČSÚ. K růstu nejvíc přispěla výroba motorových vozidel, kovových konstrukcí a elektrických zařízení. Letošní říjen měl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o jeden pracovní den více. Po očištění o tento vliv průmyslová produkce meziročně vzrostla o 3,3 procenta.

Na říjnovém růstu českého průmyslu se podílela téměř všechna odvětví. "Nejvíce k tomu přispěla výroba motorových vozidel, která po dvou měsících poklesu vzrostla o 8,4 procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. Dařilo se také firmám, které vyrábějí kovové konstrukce a kovodělné výrobky. V této oblasti ČSÚ zaznamenal růst o 9,4 procenta. Výroba elektrických zařízení posílila o 7,5 procenta.

Naopak meziroční pokles vykázala produkce těžby a dobývání, a to o 3,1 procenta. Klesla také výroba chemických látek a přípravků (o 1,5 procenta) a oděvů (o 5,1 procenta).

Hodnota nových zakázek se v říjnu meziročně zvýšila o 12,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,2 procenta, tuzemské zakázky vzrostly o 8,1 procenta. Zakázky přibyly zejména výrobcům aut a přívěsů i producentům elektronických a optických přístrojů a počítačů. Nové zakázky klesly pouze výrobcům oděvů.

Tržby z průmyslové činnosti se v říjnu zvýšily o 9,6 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Stoupl i průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky, a to o 0,7 procenta. Průměrná hrubá mzda zaměstnanců v průmyslu vzrostla meziročně o 8,4 procenta na 33 835 korun měsíčně.