Kvůli obrovským devizovým rezervám, které Česká národní banka nahromadila v průběhu kurzového závazku, sílí názory ekonomů, že by centrální banka mohla začít jejich část, či přinejmenším výnosy z nich, v budoucnu postupně odprodávat.

Ke konci října činily devizové rezervy ČNB 125 miliard eur, tedy přibližně 3,2 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu to dělá okolo 60 procent, což je jedna z nejvyšších hodnot na světě.

Podle ekonomů by případné rozhodnutí o odprodeji nahromaděných eur díky vyšší poptávce po korunách mohlo vést ke zpevnění kurzu české měny a také zvýšení účinnosti měnové politiky ČNB. Ta však v současnosti odmítá, že by o něčem takovém vůbec uvažovala. "Volání po aktivním snižování devizových rezerv ČNB, které by zabezpečilo posilování kurzu, nelze považovat za odůvodněné. Prodej devizových rezerv by v současné situaci představoval nesystematický zásah do fungování devizového trhu a do kurzového vývoje," stojí v blogu ČNB.

Rozhodnutí ČNB se promítají do vývoje inflace a ekonomické aktivity. Od konce kurzového závazku loni na jaře však nemají takový dopad, přičemž vidět to jde v letošním roce zejména na vývoji kurzu koruny, který nereaguje na růst úrokových sazeb. Svou klíčovou sazbu přitom ČNB letos zvýšila již pětkrát, od konce intervencí pak celkem sedmkrát.

"Účinnost měnové politiky centrální banky je po konci intervencí do jisté míry narušena," uvedl v této souvislosti hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru