Akcionáři společnosti Takeda Pharmaceuticals na středeční valné hromadě v Ósace schválili převzetí britské firmy Shire. Jde o největší akvizici provedenou japonskou korporací v zahraničí.

Za akcie společnosti, která se zaměřuje zejména na vývoj a prodej léků potřebných pro léčbu vzácných chorob, zaplatí Takeda 59 miliard dolarů. S tržbami v celkové výši okolo 32 miliard dolarů se tak díky akvizici zařadí mezi deset největších farmaceutických podniků na světě, po bok takových konglomerátů, jako jsou Pfizer, Roche či Sanofi.

"Japonský trh tvoří jen sedm procent světového farmaceutického trhu. Takže pokud chceme být úspěšní, musíme dosáhnout úspěchu i mimo Japonsko," řekl na valné hromadě výkonný ředitel Christophe Weber. Francouzský manažer tak reagoval na dotaz jednoho z akcionářů, zda Takeda po dokončení transakce zůstane i nadále japonskou společností.

Ne všichni akcionáři, včetně potomků zakladatele, však s obchodem souhlasí, jelikož nákup Shire bude financován nejen vydáním nových akcií, ale i půjčkami od bank v objemu přibližně 30 miliard dolarů. I z toho důvodu cena akcií od března, kdy Takeda svůj úmysl koupit Shire oznámila, klesla zhruba o čtvrtinu.

"Jsme proti transakci, jelikož finanční rizika jsou příliš vysoká a potenciální přínos naopak omezený," řekl před valnou hromadou bývalý šéf firmy a člen zakladatelské rodiny Kazuhisa Takeda.

Weber kvůli nárůstu zadluženosti hodlá "osekávat" náklady a odprodat část aktiv.

Související