Politicky se sice uvolněným 90. letům vzdalujeme kroky mílovými, zato byznysově se k nim, zdá se, vracíme. V Česku od loňska rapidně vzrostl počet firem, jejichž majiteli, statutáry nebo řídícími funkcionáři jsou osoby s trvalým bydlištěm na radnici. Čili skuteční či zdánliví bezdomovci, jinak také bílí koně. Podle agentury Bisnode jich přibylo o 76 procent, v současnosti jde o 14 453 firem. Skokově více než loni − o 80 procent − je i oněch podnikavých bezdomovců, celkově 9599.

V zemi žijící kauzou Čapí hnízdo by to šlo jízlivě odbýt bonmotem, že Evropská unie zřejmě vypsala dotace pro firmy majitelů bez domova. A že naši oligarchové převedli podniky na tyto ubožáky, aby se za pár let zvelebených majetků znovu sami ujali a sběrače dotací poslali odpočívat třeba na Krym. Dost ale ironie, zjištěný trend je vážný. Co je tedy vzhůru nohama v české ekonomice, že se do podnikání nelogicky hrnou (respektive jsou do něj hrnuti) lidé nemajetní a anonymní?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.