Češi loni utratili za knihy osm miliard korun včetně DPH, tedy o 200 milionů korun více než v předchozím roce. Za vydavatele výroční zprávy o českém knižním trhu o tom v úterý informovala Vladana Drvotová. Český knižní trh ale v roce 2017 zpomalil svůj růst na 2,5 procenta. Mezi roky 2016 a 2017 byl nárůst čtyři procenta.

V roce 2017 pokračovalo posilování velkých firem na trhu, a to jak nakladatelství, tak knihkupeckých řetězců.  Přesto stále nedosahují takového tržního podílu, jaký je v Evropě běžný.

Rostl prodej elektronických knih a audioknih, meziročně o 14 procent. Poprvé se prodalo více než milion e-knih, které ale stále tvoří jen 1,5 procenta objemu celého knižního trhu. Už druhým rokem klesá celkový počet vydaných titulů, kterých je přes 15 000, před několika lety šlo o 17 000 titulů. Údaje vyplývají ze Zprávy o českém knižním trhu, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

Podle předsedy svazu Martina Vopěnky je pokles počtu vydaných titulů špatnou zprávou. Způsobovat ho podle něj může nelegální kopírování, které devastuje zejména trh s naučnou literaturou. Z celkového počtu vydaných titulů tvoří až polovinu právě skripta, ale také statistiky a metodické příručky, prováděcí pokyny k zákonům a různé účelové tiskoviny. Učebnic a vysokoškolských skript loni vyšlo 856 titulů oproti 1172 titulům v roce 2016. Zpráva svazu uvádí, že produkci omezila většina univerzitních nakladatelství.

Učebnice pro všechny stupně škol a skripta tvoří 5,2 procenta z celé produkce. Výrazný pokles počtu skript je podle svazu ovlivněn tím, že skončil operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost 2, který finančně podporoval vydávání studijní i odborné literatury. Vysoké školy se podle svazu také spíše než na vydávání učebnic a skript soustřeďují na edice monografií a odborných knih, které jsou předmětem hodnocení, jež ve výsledku pro ně generuje jeden z finančních zdrojů.

Loni vyšlo nejméně beletristických titulů od roku 2013. V roce 2017 přišlo na pulty knihkupců 4985 titulů beletrie, o rok dříve to bylo 5559. Dětských knih loni vyšlo 1 844 titulů, o rok dříve to bylo 2 157 titulů.

Celkový objem tuzemského knižního trhu svaz odhaduje. Vychází ze zveřejněných tržeb knižních distributorů a z tržeb knižních nakladatelů, kteří mají vlastní distribuce. Tuzemský trh fyzických knih včetně audioknih a učebnic zaznamenal meziročně nárůst 100 milionů korun, o 50 milionů korun vzrostl dovoz zahraniční literatury a v setrvalém růstu pokračovaly digitální audioknihy a e-knihy (dohromady nárůst 34 miliony korun).

Počet nakladatelství, která vydala více než 100 titulů, činil předloni 22, v roce 2017 to bylo 20 subjektů. Alespoň jedním knižním titulem se loni na celkové knižní produkci ČR podílelo 2 151 vydavatelů. Toto číslo se dlouhodobě příliš nemění. V porovnání s jinými státy EU se vydávání v ČR věnuje velký počet subjektů - jen loni bylo nově registrováno 269 nových. Ke konci loňského roku mělo oprávnění k vydavatelské činnosti už 6986 subjektů; aktivně ale knihy vydává jen asi třetina z nich.

Nárůst počtu vydaných titulů zaznamenala zejména společnost Albatros Media. Loni vydala 1 170 titulů a drží tak z tohoto pohledu první příčku před společností Euromedia Group (695 titulů) a firmou MOBA (361).

Výrazným rysem změn v nakladatelském prostředí ČR je v poslední době především akviziční činnost velkých subjektů, zejména firem Euromedia Group a Albatros Media, která vede ke vzniku velkých uskupení. Cestou akvizic se letos vydala i Grada Publishing.