Až do pondělní půlnoci jednali evropští ministři dopravy o tom, jaké mzdy by měli do budoucna vyplácet svým řidičům kamionoví dopravci. Některé západní země EU prosazují, aby museli svým zaměstnancům platit vždy minimální mzdu té země, kterou řidič zrovna projíždí.

Proti tomuto návrhu se postavily nejen tuzemské firmy, ale také vláda, za kterou jel do Bruselu vyjednávat ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). I díky němu Rada EU zaujala mírnější postoj, který bude nyní prosazovat v rámci debaty s europoslanci. Ti by měli společnou pozici zaujmout buď ještě v polovině prosince, nebo v lednu. Změny mají být součástí takzvaného Balíčku mobility.

Podle návrhu Rady EU nebudou muset kamionoví dopravci ve většině případů počítat svým řidičům čas, který strávili za hranicemi. Minimální mzdu dané země nebudou muset firmy vyplácet v případě, že se jedná o exportní a importní přepravu. "Jedná se tedy o příklady, kdy řidič jede s nákladem třeba z Česka do Německa a zpět. Je pro nás velmi důležité, že se směrnice nebude na tyto případy vztahovat," říká generální tajemník sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Stejně tak řidičům kamionů nebudou jejich zaměstnavatelé muset upravovat mzdy v případě, že budou některou ze zemí EU pouze projíždět. Měnit mzdy budou muset naopak firmy, které vykonávají pravidelně vnitrostátní přepravu v jiné než své domovské zemi. Pokud by tak například český dopravce zajišťoval přepravu zboží mezi dvěma německými městy, musel by svých zaměstnancům vyplácet přinejmenším minimální německou mzdu. Podle Hromíře však takzvanou kabotážní přepravu vykonává jen malé množství českých firem.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak budou upravovat přepravci mzdy v případě, že jejich řidiči převážejí zboží mezi dvěma státy EU, které nejsou jejich domovskou zemí?
  • Proč dopravci kritizují fakt, že by řidič měl týdenní odpočinek vykonávat mimo kabinu vozu?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.