V říjnu v Česku přibylo 1691 společností a 2849 podnikatelů. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Podle jejího odhadu letos vznikne více než 32 tisíc nových společností, což bude o něco více než v roce 2017 a nejvíce v historii ČR. Počet nových podnikatelů se má přiblížit hranici 60 tisíc.

V říjnu vzniklo v ČR 2948 obchodních společností a bylo zapsáno 5767 fyzických osob podnikatelů. Zároveň zaniklo 1257 společností, nejvíce od začátku roku, a 2918 podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby.

Počet nově vzniklých obchodních společností se proti minulému měsíci zvýšil o 707 a byl druhý nejvyšší v letošním roce. Počet zaniklých firem vzrostl o 221, byl nejvyšší v tomto roce. V říjnu tak v ČR přibylo o 486 společností více než v září.

"Počet nově vzniklých firem v letošním roce velmi pravděpodobně opět překoná hranici 32 tisíc. Poprvé se tak přitom stalo v roce 2017, kdy vzniklo dosud nejvíce obchodních společností v historii ČR, konkrétně 32 500. Letos by přitom jejich počet mohl být ještě o něco vyšší," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková

Související

Počet nových podnikatelů se v říjnu proti září zvýšil o 603 na 5767. Počet začínajících podnikatelů tak byl druhý nejvyšší v tomto roce. Počet těch, kteří své podnikatelské oprávnění zrušili, meziměsíčně stoupl o 570 na 2918, stále však byl v porovnání s předešlými měsíci tohoto roku velmi nízký.

"V říjnu pokračoval trend posledních několika měsíců, během kterých se začal poměrně výrazně zvyšovat čistý přírůstek podnikatelů. V současnosti je velmi pravděpodobné, že poprvé od roku 2012 přibude v ČR více než 12 tisíc podnikatelů, upozornila Kameníčková. Počet nových podnikatelů by se měl letos pohybovat blízko hranice 60 tisíc.

V říjnu začalo v Česku podnikat téměř dvaapůlkrát více fyzických osob, než kolik jich se svým podnikáním skončilo, což je druhý nejvyšší poměr v tomto roce. Během prvních deseti měsíců připadalo na deset končících podnikatelů 14 nových. Nejrychleji rostl v tomto ohledu počet podnikatelů na Vysočině, nejméně naopak v Karlovarském kraji.

Karlovarský kraj je také jediným krajem, ve kterém dlouhodobě stagnuje počet firem. Na každých deset zaniklých společností tam připadlo právě deset nových. Nejrychleji v tomto ohledu přibývaly společnosti v Olomouckém kraji, kde za každých deset zaniklých firem vzniklo 46 nových. V Pardubickém kraji to bylo 39 společností a v Jihomoravském 34.

I když počet podnikatelů se letos zvyšoval rychleji než v předešlých letech, pokračoval trend postupné proměny jejich podnikání. Počet podnikatelů se snížil například v obchodě, ubytování a stravování či v dopravě a skladování. Naopak tomu bylo v informačních a komunikačních činnostech a v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Počet obchodních společností v žádném z hlavních odvětví neklesal, nejpomaleji rostl v obchodě a v pronájmu nemovitostí. Nejrychleji se zvyšoval právě v profesních, vědeckých a technických činnostech a v informačních a komunikačních činnostech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru