Shell využívá v Nizozemsku všechny možnosti odečtů na daních a jiné právní kličky, aby byl od daní prakticky osvobozen. Jen loni činil jeho zisk 13 miliard eur (325 miliard korun), píše francouzský deník lemonde.fr.

Le Monde zprávu přejal od nizozemského deníku Trouw, který 29. listopadu přišel se šokujícím zjištěním, že pro Royal Dutch Shell pravděpodobně platí extrémně příznivé daňové podmínky. Shell tak nemusí ve své mateřské zemi platit daně, a to i přes ohromné zisky společnosti. Ropný gigant měl totiž v posledním desetiletí roční zisk v nejhorším roce dvě miliardy eur (51 miliard korun) a v nejlepším 55 miliard eur (1,5 bilionu korun).

Nadnárodní korporát Shell se sídlem v nizozemském Haagu funguje jako samostatná daňová jednotka a hromadí tak pod sebe zisky a ztráty z početných dceřiných poboček ve snaze uniknout daním. Šetření Trouw založil zejména na důvěrném dokumentu nizozemského ministerstva financí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak se k těmto informacím staví sám Shell.
  • Jaké bude mít aféra důsledky.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.