Až pět stovek lidí propustí příští rok společnost Hella Autotechnik Nova, která patří k předním tuzemským výrobcům světlometů pro automobily a v Mohelnici, Lošticích a Ostravě zaměstnává zhruba 3600 lidí. Snížení počtu zaměstnanců vedení továrny zdůvodňuje nepovedenými akvizicemi. Napsala to v sobotu Mladá fronta Dnes (MfD).

Ředitel mohelnické Helly Autotechnik Petr Novotný listu řekl, že v závěru letošního roku firma propustí desítky agenturních zaměstnanců. "V příštím roce se ale budeme bavit o 400 až 500 zaměstnancích, které propustíme ve třech vlnách v průběhu prvního, druhého a třetího kvartálu 2019," uvedl Novotný.

Chystané propuštění několika stovek zaměstnanců Novotný zdůvodnil zpožděním náběhu nových typů reflektorů pro nové typy vozů. "To zpoždění je zhruba rok. Některé akvizice se bohužel úplně nepovedly," uvedl.

Společnosti Hella Autotechnik v účetním roce 2016/2017 do konce loňského května vzrostly tržby meziročně o 427 milionů korun na rekordních 16,892 miliardy korun. Firmě ale klesl čistý zisk na 679 milionů korun z 814 milionů v roce předchozím.

Společnost Hella Autotechnik dodává světlomety zejména automobilkám Audi, BMW, Volkswagen a Škoda. Většinu tržeb v účetním roce 2016/2017 získala v zahraničí. Do zemí Evropské unie exportovala světlomety za 14,279 miliardy korun. Na tuzemský trh připadly tržby za 2,1 miliardy korun.

Firma vykázala růst tržeb i v předchozích letech. Vedení společnosti to přičetlo vyššímu prodeji i výrobě dražších typů světlometů. Firma zahájila výrobu nových světlometů pro automobily Volkswagen Touareg, Škoda Fabia, Audi 6, BMW řady 1, Škoda Superb, Volkswagen Caddy i zadní svítilny pro Jaguar X-type a Volkswagen Transporter.

Německý koncern Hella je jedním z největších světových výrobců autoreflektorů. Závod v Mohelnici byl otevřen v roce 1999 a měl původně vyrábět jen reflektory pro automobilku Škoda Auto. Postupně se jeho produkce rozšířila na další značky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru