S příchodem ekonoma a publicisty Aleše Michla a mnohaletého úředníka České národní banky Tomáše Holuba do bankovní rady ČNB skončilo období, kdy v radě zasedali lidé dosazení Václavem Klausem.

Prezident Miloš Zeman radu během svého úřadování posílil o lidi, kteří s ním nijak výrazně nesouzní v jeho postojích proti umělému oslabování koruny a pro přijetí eura. Tomáš Holub je například duchovním otcem umělého oslabení české měny a k přijetí společné evropské měny se "Zemanovi" nominandi obecně vzato staví spíše vlažně (snad s výjimkou Oldřicha Dědka, někdejšího národního koordinátora pro zavedení eura).

Rozhodování bankovní rady především v oblasti úrokových sazeb nebo regulace hypoték má přímý vliv na životy lidí v Česku. Jak úroky, tak podmínky pro získání půjček na bydlení se v posledních dvou letech poměrně výrazně mění. ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí ceny úvěrů pro domácnosti i pro firmy, hned sedmkrát za poslední rok a půl. Zároveň s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí v posledních dvou letech výrazně zpřísnila regulaci hypoték. 

Podle odborníků se na nastoleném kurzu s příchodem dvou nových členů nic nezmění. "Snahu více regulovat hypoteční úvěry přijala za své podle mě celá ČNB a patrně i Jiří Rusnok, takže nemyslím, že by se situace nějak výrazně měnila," domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING. To samé podle něj platí i o úrokových sazbách. 

Na  zavedení společné evropské měny sice bankovní rada přímý vliv nemá, hraje ale významnou roli v zákulisí. Centrální banky standardně poskytují vládním institucím odborné analýzy a svůj vliv projevují i v neformální rovině třeba i tím, jak se vyjadřují v médiích.

Aleš Michl, nově příchozí člen rady

Zatímco Holub je posilou zevnitř, Michl je naopak člověkem zvenku. V ČNB doposud nepůsobil. Podobně jako odcházející člen Mojmír Hampl začínal svou kariéru jako ekonomický novinář (Michl byl během studií redaktorem Hospodářských novin, Hampl týdeníku Respekt). Po dokončení studia působil Michl v soukromém sektoru, v letech 2006 až 2015 pracoval jako analytik Raiffeisenbank, poté s ekonomem Pavlem Kohoutem založil investiční fond Quant.

Skrze různé pozice poradců měl však vliv i na státní správu. Po studiu působil jako poradce někdejšího vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna a angažoval se jako poradce ministra financí a poté premiéra Andreje Babiše. Nadále také působil jako výrazný publicista (v tom se opět částečně podobá Hamplovi, byť tak činil s výrazně vyšší frekvencí). Z jeho dosavadních vyjádření vyplývá, že nebude horečným příznivcem vstupu do eurozóny a bude zastáncem postupného zvyšování úrokových sazeb.

V novém složení rady pod něj bude spadat sekce statistiky a datové podpory (původně ji měl na starosti Oldřich Dědek) a sekce informatiky (původně spadala pod Marka Moru). To jsou přitom spíše podpůrné sekce. "Obecně platí, že nově příchozí členové dostávají méně důležité útvary a až při obměně bankovní rady se k nim dostávají ty důležitější," vysvětluje Jakub Seidler. Michlův případ tak v tomto ohledu nijak nevybočuje z normálu.

Citát z komentáře pro HN z roku 2014: "Je načase posunout diskusi dál. ČNB byla loni v zisku 73,1 miliardy Kč. Hlavně díky intervencím. Neměla by se část zisku stát příjmem státního rozpočtu a zlepšit dálnice, železnice, školy?"

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru