Bankovní rada České národní banky si nově rozdělila kompetence. Nový člen bankovní rady Tomáš Holub bude v ČNB dohlížet na sekci bankovních obchodů a sekci licenčních a sankčních řízení. Druhý nový člen bankovní rady Aleš Michl bude mít na starost sekci statistiky a datové podpory a sekci informatiky. ČNB o tom v pátek informovala v tiskové zprávě.

Prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla (41) a Tomáše Holuba (44). Od prosince nahradí v radě viceguvernéry ČNB Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí už nemohou kandidovat. Prezident zároveň jmenoval stávající členy rady Marka Moru a Tomáše Nidetzkého viceguvernéry ČNB.

Pod Moru bude spadat agenda regulace a mezinárodní spolupráce, správní záležitosti a problematika restrukturalizace. Nidetzký bude dohlížet na obě sekce dohledu nad finančním trhem a na sekci finanční stability.

Bankovní rada řídí organizační útvary ústředí a pobočky ČNB jako kolektivní orgán. Ředitelé sekcí a samostatných odborů v rámci svých pravomocí odpovídají bankovní radě za řízení jim svěřených agend.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB dále určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Guvernérem ČNB je Jiří Rusnok a dalšími členy bankovní rady Vojtěch Benda a Oldřich Dědek. Benda má v ČNB na starosti sekci měnovou, peněžní a pobočky ČNB. Dědek je zodpovědný za rozpočet a účetnictví a dále za sekci řízení rizik a podpory obchodů.

Přehled funkcí a kompetencí členů bankovní rady:

Jméno (funkce) Kompetence
Jiří Rusnok, guvernér  sekce kancelář
samostatný odbor interního auditu
Marek Mora, viceguvernér  sekce regulace a mezinárodní spolupráce na finančním trhu
sekce správní
samostatný odbor restrukturalizace
Tomáš Nidetzký, viceguvernér  sekce dohledu nad finančním trhem
sekce dohledu nad finančním trhem II
sekce finanční stability
Vojtěch Benda sekce měnová
sekce peněžní a platebního styku
pobočky ČNB
Oldřich Dědek  sekce rozpočtu a účetnictví
sekce řízení rizik a podpory obchodů
Tomáš Holub sekce bankovních obchodů
sekce licenčních a sankčních řízení
Aleš Michl sekce statistiky a datové podpory
sekce informatiky

 

Související
22. 11. 2018

ČNB v rukou manažerů. Vliv "aparátu" vzroste

Názory Kdo se chce dostat do vedení České národní banky, musí se zalíbit prezidentovi. Česká ústava a zákon o ČNB jinou cestu neotvírají. Obsazení...
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru