Předposlední listopadový pátek byla pražská Sněmovní ulice plná policistů. Ti během jednání Poslanecké sněmovny o vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše chránili zákonodárce před protivládními demonstranty. Protestující se sešli na nedalekém Malostranském náměstí, odkud hlasitě vyzývali Babiše k rezignaci.

Skrz policejní ochranu přece jen několik desítek opozičních aktivistů nakonec proniklo. Dostali se do budovy naproti parlamentu. Naštěstí pro české zákonodárce neměli tito lidé o krizi na české politické scéně, vyvolané údajným zavlečením premiérova syna na Krym, ani tušení. Byli to protivníci prezidenta Vladimira Putina, kteří ve stejné době jednali na konferenci ruské exilové organizace Otevřené Rusko.

Hlavním účastníkem konference byl zakladatel Otevřeného Ruska Michail Chodorkovskij, dřívější ropný magnát a nyní nejznámější ruský politický exulant. Pro pětapadesátiletého Chodorkovského, který žije od konce roku 2013 převážně v Londýně, nebyl pobyt v domě obehnaném policií, kde poskytl exkluzivní rozhovor HN, Respektu a deníku Aktuálně, ničím novým. Má s tím dlouholetou zkušenost. 

Chodorkovského ulice pod policejní ochranou

V březnu 1999, čtyři roky před svým zatčením a uvržením na deset let do vězení, přihlížel Chodorkovskij jako hlavní akcionář ropné společnosti Jukos tomu, jak moskevští policisté a členové soukromé ochranky najaté Jukosem obklíčili ulici v centru hlavního ruského města. Cílem bylo ochránit setkání spoluvlastníků firmy před částí nespokojených menšinových akcionářů. Jedním z nich byl i Kenneth Dart, dědic miliardového majetku po americkém výrobci polystyrenových kelímků. Aby se vyhnul placení daní v USA, vzdal se Dart na začátku 90. let amerického občanství. Část svých peněz investoval do menších ropných firem v Rusku, o jejichž kontrolu usilovaly také velké místní společnosti včetně Chodorkovského Jukosu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Kdo je Michail Chodorkovskij?
  • Jak nabyl jmění?
  • Jaké vazby měl na někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru