Většina světových akciových indexů v letošním roce ztrácí. Stojí za tím zejména přísnější politika hlavních světových centrálních bank a také třeba obavy investorů z dopadů ochranářských opatření amerického prezidenta Donalda Trumpa v obchodu s Čínou a dalšími zeměmi. V případě západoevropských akcií pak hrají roli nejistoty související s brexitem či sporem italské vlády s EU ohledně výše rozpočtového schodku.

Nedávné výprodeje na burzách se nevyhnuly ani akciím velkých amerických technologických firem, které dlouhou dobu patřily mezi "oblíbence" investičních fondů. "Předchozí nárůsty cen akcií, zhruba do srpna až září, byly velmi výrazné. Dalo se tedy očekávat, že korekce předchozího vývoje nastane," řekl v rozhovoru pro HN portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podle něj ale při nižších cenách nyní mohou být technologické tituly pro investory zajímavou investiční příležitostí. Pozitivně se také dívá například na akcie bank obchodovaných na pražské burze.

Jak byste popsal letošní rok na finančních trzích? Přece jen na rozdíl od toho předchozího se vyznačuje poklesy cen akcií, ale také dluhopisů a řady komodit.

Rozhodně už to není rok 2017, s kterým bývá letošek často srovnáván. Minulý rok byl dost neobvyklý, jelikož volatilita na trzích byla nízká. Například americký index S&P 500 šel kontinuálně nahoru. Naproti tomu v tomto roce již jsou investoři řekněme unaveni, protože máme za sebou jeden z nejdelších býčích trhů v historii. Takže jsou opatrnější.

Další věcí je, že se projevují změny v politice centrálních bank, které postupně končí s uvolněnou měnovou politikou. A netýká se to jen amerického Fedu. Ten je ze všech nejdál, když v USA již probíhá kvantitativní utahování. Ve vývoji na trzích hraje nepochybně roli i narůstající protekcionismus, který ze strany Donalda Trumpa zašel dál, než řada investičních bank očekávala. A navíc hrozí dalšími ochranářskými opatřeními.

Důležitým faktorem je také zpomalování čínské ekonomiky. Pro rozvíjející se země (emerging markets) je čínská poptávka možná důležitější i než zvyšování sazeb ze strany Fedu. A v Evropě hrají roli politická rizika. Ta ovlivňují zejména evropské akciové trhy.

Hlavním tahounem akciových indexů byly dlouhou dobu technologické tituly, jako je třeba Apple, Amazon, Facebook nebo Netflix. Čím to, že najednou investoři přehodnotili svůj postoj k nim?

Viděl bych tam několik faktorů. Jeden z nich, který je společný pro většinu technologických akcií, je korekce předchozího vývoje. Předchozí nárůsty cen akcií, zhruba do srpna až září, byly velmi výrazné. Například akcie Amazonu posílily jen od začátku roku o desítky procent, což bylo extrémní zhodnocení.

Dalo se tedy očekávat, že korekce předchozího vývoje nastane. K tomu došlo v říjnu, zároveň se zvýšila volatilita na trzích a averze investorů k rizikovějším aktivům. A právě tyto cyklické sektory jsou obvykle v takovém prostředí nejvíce bity.

A pak jsou tam faktory specifické pro jednotlivé firmy či subsektory. Například výrobci polovodičů jsou hodně zasaženi obchodními válkami. Napadá mě například společnost Micron. Čína je pro tyto firmy jednak důležitým odbytištěm a rovněž místem, kde procesory vyrábí. Takže dochází díky clům ke zvyšování cen vstupů a negativně se vyvíjejí tržby kvůli oslabující čínské poptávce.

V případě firem, jako je Amazon, Facebook či Google, bych viděl vliv možných regulací a obavy, jak dopadnou, například v případě sociálních sítí, na byznys model těchto firem. Roli hraje také Trump, který se na jejich adresu občas vyjadřuje. Na druhou stranu tyto firmy historicky ukázaly, že jsou schopné se s regulacemi vypořádat. Například vzhledem k tomu, jaké Google generuje zisky, tak dosud uvalené pokuty ze strany Evropské komise jsou poměrně zanedbatelné.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak by se měli investoři přizpůsobit současným podmínkám, které akciové trhy jsou zajímavé a jaké jsou finanční příležitosti na pražské burze.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se