V budoucnu zaniknou kvůli postupující automatizaci nejrůznější povolání, která nevyžadují vysokou kvalifikaci. Nové uplatnění na trhu práce si budou muset hledat například dělníci v továrnách, číšníci i prodavači. Některé obchodní řetězce drží krok s modernizací a do svých prodejen úspěšně implementovaly samoodbavovací pokladny, ani ty ale nedokázaly eliminovat dlouhé fronty.

Ve Spojených státech už může zákazník navštívit obchody, u nichž je slovo "samoobsluha" ještě výstižnější - na lidského pracovníka člověk prakticky nenarazí a vybrané zboží si odnese bez zbytečného čekání.

V lednu otevřel internetový obchod Amazon.com síť sedmi bezpokladních prodejen Amazon Go, které se momentálně nacházejí v amerických městech Seattle, Chicago a San Francisco, přičemž do roku 2021 jich má údajně být až tři tisíce po celých Spojených státech.

Představení Amazon Go

Nákupy jednotlivých zákazníků ověřují kromě sítě kamer i snímače hmotnosti, jež sledují, co si kupující vezme z polic a co vrátí zpět. Kamery Amazonu pomocí počítačového vidění rozeznávají jednotlivé lidi jako entitu zřejmě ne podle obličeje, nýbrž podle jiných fyzických znaků, přesnější informace ale Amazon tají. I takto pokročilý systém fungování prodejny ale stále vyžaduje určitý lidský personál, který zarovnává zboží, ověřuje plnoletost či připravuje v kuchyni čerstvé pokrmy, upozorňuje server televize CNN

Nevýhodou je, že v případě vybitého chytrého telefonu má kupec smůlu a nic si nekoupí. Při vstupu do obchodu je totiž potřeba zapnout mobilní aplikaci propojenou s kreditní kartou, z níž se nákup následně strhne. Aplikace každému zákazníkovi vygeneruje jeho unikátní QR kód sloužící k přiložení k terminálům podobným těm v metru v zahraničí, který umožní vstup do prodejny.

Na místě pozoruje veškeré dění požehnané množství bezpečnostních kamer kontrolujících klienty na každém kroku. Umělá inteligence díky strojovému učení dokáže ověřit, jaký produkt zákazník odnáší, i když se nacházel vinou člověka ve špatné poličce a vážil stejně jako jemu podobný výrobek, proto senzor hmotnosti nedokázal chybu rozpoznat. Naopak jednotlivé kusy oblečení je pro kamerový systém těžší od sebe odlišit.

Amazon Go je díky své velikosti a finančnímu zaopatření nejznámější chytrou prodejnou, podobné startupové projekty se mu ale pokouší konkurovat a přicházejí s alternativami, které mohou připadat lidem zajímavější. Systém kamer zůstává, výhodou však může být otevřenost, kterou nabízí například Standard Cognition. Tento start-up odmítá využívat terminály a sází na to, že umělá inteligence dokáže zachytit veškerý pohyb zboží v prodejnách. Zároveň nezanevřel úplně na lidský personál, který klientům na místě pomáhá s dosud nepříliš známým způsobem nakupování.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou uživatelsky nepříjemné charakteristiky chytrých obchodů Standard Cognition?
  • Proč se prodejny uchylují ke spolupráci s umělou inteligencí?
  • A je možné, že zloději jsou v chytrých obchodech vítaní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se