V budoucnu zaniknou kvůli postupující automatizaci nejrůznější povolání, která nevyžadují vysokou kvalifikaci. Nové uplatnění na trhu práce si budou muset hledat například dělníci v továrnách, číšníci i prodavači. Některé obchodní řetězce drží krok s modernizací a do svých prodejen úspěšně implementovaly samoodbavovací pokladny, ani ty ale nedokázaly eliminovat dlouhé fronty.

Ve Spojených státech už může zákazník navštívit obchody, u nichž je slovo "samoobsluha" ještě výstižnější - na lidského pracovníka člověk prakticky nenarazí a vybrané zboží si odnese bez zbytečného čekání.

V lednu otevřel internetový obchod Amazon.com síť sedmi bezpokladních prodejen Amazon Go, které se momentálně nacházejí v amerických městech Seattle, Chicago a San Francisco, přičemž do roku 2021 jich má údajně být až tři tisíce po celých Spojených státech.

Nákupy jednotlivých zákazníků ověřují kromě sítě kamer i snímače hmotnosti, jež sledují, co si kupující vezme z polic a co vrátí zpět. Kamery Amazonu pomocí počítačového vidění rozeznávají jednotlivé lidi jako entitu zřejmě ne podle obličeje, nýbrž podle jiných fyzických znaků, přesnější informace ale Amazon tají. I takto pokročilý systém fungování prodejny ale stále vyžaduje určitý lidský personál, který zarovnává zboží, ověřuje plnoletost či připravuje v kuchyni čerstvé pokrmy, upozorňuje server televize CNN

Nevýhodou je, že v případě vybitého chytrého telefonu má kupec smůlu a nic si nekoupí. Při vstupu do obchodu je totiž potřeba zapnout mobilní aplikaci propojenou s kreditní kartou, z níž se nákup následně strhne. Aplikace každému zákazníkovi vygeneruje jeho unikátní QR kód sloužící k přiložení k terminálům podobným těm v metru v zahraničí, který umožní vstup do prodejny.

Na místě pozoruje veškeré dění požehnané množství bezpečnostních kamer kontrolujících klienty na každém kroku. Umělá inteligence díky strojovému učení dokáže ověřit, jaký produkt zákazník odnáší, i když se nacházel vinou člověka ve špatné poličce a vážil stejně jako jemu podobný výrobek, proto senzor hmotnosti nedokázal chybu rozpoznat. Naopak jednotlivé kusy oblečení je pro kamerový systém těžší od sebe odlišit.

Amazon Go je díky své velikosti a finančnímu zaopatření nejznámější chytrou prodejnou, podobné startupové projekty se mu ale pokouší konkurovat a přicházejí s alternativami, které mohou připadat lidem zajímavější. Systém kamer zůstává, výhodou však může být otevřenost, kterou nabízí například Standard Cognition. Tento start-up odmítá využívat terminály a sází na to, že umělá inteligence dokáže zachytit veškerý pohyb zboží v prodejnách. Zároveň nezanevřel úplně na lidský personál, který klientům na místě pomáhá s dosud nepříliš známým způsobem nakupování.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru