Ministerstvo financí dostane zpátky více než dvě miliardy korun, které před šesti lety vyplatilo podílníkům vytunelovaných CS fondů. Rozhodl o tom v úterý Městský soud v Praze. Peníze má na svých účtech společnost Akro, která podílníky zastupuje. Ta oznámila, že peníze převede v nejbližších dnech.

Podle společnosti Akro nicméně celý spor ještě bude pokračovat. "Je to pro nás nepříjemné. Ale ještě to pro nás nekončí, máme dva možné opravné prostředky - dovolání k Nejvyššímu soudu a ústavní stížnost," uvedl právní zástupce Akra Jiří Voršilka.

K vytunelování CS fondů došlo v roce 1997. Tři fondy, které krátce předtím ovládala skupina Motoinvest v čele s nynějším uhlobaronem Pavlem Tykačem, přišly o 1,3 miliardy výměnou za bezcenné akcie Drůbeže Příšovice. Tykače dokonce později policie obvinila, ale nakonec jeho stíhání zastavila. Ve vězení tak nakonec skončila jen čtveřice bílých koňů.

Ministerstvo muselo peníze zaplatit poté, co soudy v roce 2012 pravomocně potvrdily, že stát má na vykradení podíl - vyvedení peněz z účtů mohl zabránit. Ministerstvu financí nařídil, že musí zaplatit odškodné i s úroky ve výši 2,087 miliardy korun. Už předtím musela zaplatit odškodné 650 milionů korun Plzeňská banka, která kvůli tomu zkrachovala.

Jenže po dovolání ministerstva Nejvyšší soud předchozí rozsudky zrušil. Akro ale odmítalo peníze vrátit za použití neobvyklé kličky - stáhlo původní žalobu, a tak již soudy nemohly vrácení nařídit. Ministerstvo muselo podat novou žalobu o vydání neoprávněného obohacení. Tu rozhodly soudy pravomocně toto úterý.

Pro podílníky to ale znamená ještě větší problém než jen vrácení sumy 2,08 miliardy korun, kterou získali jako odškodné. K tomu mají zaplatit ještě úroky ve výši 8,05 procenta ročně, které se počítají od září 2014. K dnešnímu dni tak přesahují 700 milionů korun.

"Ohledně úroků požádáme o odklad vykonatelnosti, protože přesahují majetek podílových fondů a vznikla by závažná újma," odkazuje Akro na dovolání, které v nejbližších dnech podá.

Ostatně podobně získali podílníci i uvedené dvě miliardy korun. Původně žalovaná suma totiž byla 1,1 miliardy a další skoro miliarda naskočila na úrocích. A i zmíněných 650 milionů korun, které již získali od Plzeňské banky, z větší části pouze tvořily úroky, které činí v průměru osm procent ročně.