Banky v Evropské unii mají stále menší potíže s nesplácenými úvěry. Na konci druhého čtvrtletí letošního roku jich v EU bylo 3,4 procenta, o 1,2 procenta méně v meziročním srovnání. V některých zemích je však podle ve středu zveřejněné zprávy Evropské komise situace dramaticky jiná, v Řecku není včas spláceno 44,9 procenta úvěrů.

Nad deseti procenty je podíl takzvaných úvěrů v selhání také na Kypru (28,1 procenta) a v Portugalsku (11,7 procenta), přesně deset procent platí pro Itálii. V Česku banky takový problém nemají, podle údajů EK bylo podobných úvěrů 2,2 procenta, což je v meziročním srovnání zlepšení z 2,9 procenta.

Evropská komise s údaji přišla před prosincovým summitem EU, v jehož rámci mají lídři zemí na takzvaném eurosummitu hovořit také o prohloubení evropské hospodářské a měnové integrace.

Snižující se problémy bank s nesplácenými úvěry, na které komise poukázala, by mohly otevřít cestu dohodě zemí EU na společném pojištění vkladů. S věcí dosud mělo potíže například Německo, právě s obavami, že bude muset přebírat záruky i za bankovní vklady v zemích, kde mají s vracením půjček, a tedy finanční stabilitou bank problémy.

Místopředseda Evropské komise odpovědný za finanční stabilitu, finanční služby a unii kapitálových trhů Valdis Dombrovskis ve středu vyzval ministry financí i premiéry a prezidenty, aby se už v prosinci dohodli na konkrétních opatřeních ke sdílení rizik "díky pokroku, jehož bylo dosaženo při snižování rizik". "Silnější hospodářská a měnová unie je v zájmu každého z nás," upozornil.

Zpráva komise tak bude podkladem pro diskusi na prosincovém summitu eurozóny, kam jsou ovšem zváni tradičně i premiéři a prezidenti zemí bez eura, o posílení Evropského mechanismu stability a o dokončení bankovní unie, včetně vytvoření společného mechanismu jištění pro Jednotný fond pro řešení krizí a dalších kroků právě směrem k vytvoření evropského systému pojištění vkladů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru