Od pondělí si budou moci lidé objednat státní spořící dluhopisy nazvané Republika. Ministerstvo financí využívá příležitosti sto let výročí vzniku Československa k vydání cenných papírů, jejichž koupí se domácnosti mohou podílet na financování státního dluhu.

Češi si budou moci nakoupit tisícovku až jeden milion takzvaných reinvestičních dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny a se splatností šest let. Reinvestiční znamená, že majiteli se nebudou proplácet úroky. Ty se mu budou připisovat v podobě dalších dluhopisů o stejné hodnotě, jako by byl úrok po zdanění 15procentní sazbou.

"Zatím zavádíme jeden typ dluhopisů, a to tento reinvestiční. Od 3. prosince do 1. července 2019 bude testovací fáze. Pak vyhodnotíme zájem občanů a případně vydáme další typy dluhopisů," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Vždy po roce se bude moci majitel rozhodnout, jestli dluhopisy předčasně státu odprodá zpět bez jakékoliv sankce, nebo si je ponechá, aby se mu dále úročily. Výnosy proto budou během šesti let progresivně růst, z půl procenta v prvním roce se vyšplhají až na 4,5 procenta poslední rok splatnosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.