Dělník pracující ve výrobě s frézou dlouho dopředu ví, že se čepele jeho nástroje pomalu tupí a opotřebovávají. Pozná to podle množství síly, kterou musí při práci vynaložit. Obsluha větších strojů zase dokáže rozeznat blížící se poruchu podle neobvyklých projevů - například klepání či pískání.

To jsou podle Jiřího Pavlíka, manažera z poradenské společnosti Deloitte, nestrukturovaná data, která lze s pomocí moderních technologií digitalizovat a používat k jejich sledování počítače.

"Je potřeba s nimi pracovat, protože jsou důležitá z hlediska údržby dílů nebo výměny nástrojů," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Pavlík, který nedávno vystoupil na konferenci HN The Power of Data a přednášel na téma "Od dat k penězům".

Druhým typem dat jsou ta strukturovaná, která nejsou tolik náročná na zachycení jako fyzikální veličiny a většinou se dají získat z již existujících databází. Když se všechny získané informace důkladně zanalyzují, mohou vedení firem pomoci k lepšímu rozhodování.

Právě v této oblasti Pavlík se svým týmem poskytuje firmám své služby. V případě strojů tak napřed zjišťuje zmíněné know-how, které mají lidé v hlavách. "Když je máme, začínáme přemýšlet o tom, jestli tam jsou závislosti. Pokud analýzou zjistíme, že jsou, zjišťujeme, zda existují nějaké technologie, které ty fyzikální veličiny dokáží zaznamenat," říká Pavlík.

Následně je možné do výroby zabudovat senzory, které budou nestrukturovaná data měřit a zprostředkovávat počítačům už ve strukturované podobě.

Díky podobným opatřením je možné zajistit plynulost výroby a dostatečně dlouho dopředu odhadnout nastávající potíže.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V článku se dále dozvíte, jak udržet díky datům spokojené zaměstnance ve firmě.
  • Na které technologie často v podnicích nenarazíte?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.