Mezi nejvážnější uchazeče o stavbu dalšího bloku jaderné elektrárny v Dukovanech, kterou zvažuje největší česká elektrárenská firma ČEZ, patří společnost Rosatom.

Ruská firma v současné době dominuje světovému jadernému trhu, protože má v zahraničí dojednané dodávky na celkem 35 reaktorů, jejichž stavba má začít v následujících letech.

Kromě toho bude Rosatom stavět dalších pět reaktorů pro ruský trh.

Většina dohodnutých zahraničních kontraktů je závislá na ruském financování, které konkurenti Rosatomu nabídnout nemohou. Podle studie sdružení Calla, které výstavbu nových jaderných bloků v Česku kritizuje jako zbytečnou, bude mít ale Rusko problém své závazky splnit. "Při průměrné ceně reaktoru kolem pěti až šesti miliard dolarů jde o částku převyšující 150 miliard dolarů," řekl při prezentaci studie její autor, britský profesor Stephen Thomas z univerzity v Greenwichi, který se specializuje na ekonomiku jaderných bloků.

Studie sdružení Calla zpochybňuje i schopnost Rosatomu dodat potřebný počet reaktorů a stavět je bez zpoždění.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co podle studie sdružení Calla ukazují zkušenosti s Rosatomem ve Finsku, kde existuje silný a nezávislý jaderný dozor?
  • Proč má Rosatom problémy v Bělorusku nebo Maďarsku?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru