Británie a ostatní země Evropské unie se domluvily na tom, jak by měly vypadat jejich vzájemné vztahy po brexitu. Dohodu uzavřeli v Bruselu britští a evropští vyjednavači a podle očekávání ji na mimořádném summitu v neděli potvrdí lídři členských států EU včetně Česka.

Spojené království a EU chtějí po brexitu uzavřít "ambiciózní, široce založené a vyvážené ekonomické partnerství", stojí v návrhu dohody.

Za tímto diplomatickým jazykem se skrývá závazek uzavřít takovou dohodu o vzájemném obchodu, která by předešla nutnosti zavést mezi Británií a unií cla. Cílem je také domluvit se na takovém režimu na hranicích, který by znamenal co možná nejnižší míru kontroly zboží. Brexit by tak měl vzájemný obchod poznamenat nejmenším možným způsobem.

Unie ale na druhou stranu nepřistoupila na britský požadavek, aby vzájemný obchod dál pokračoval bez jakýchkoliv překážek, jako je tomu nyní, když je Londýn členem EU. Podle zemí unie to není možné za situace, kdy Británie odmítá plnit řadu pravidel spojených s členstvím v jednotném evropském trhu, například umožňovat volný pohyb pracovní síly.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete: jakou spolupráci chtějí mít Británie a EU například v boji proti terorismu.
  • Proč je stále možné, že dojde k brexitu "ve zlém", tedy bez dohody, což by tvrdě dopadlo na ekonomiku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se