Z mnoha pražských ateliérů vzniknou byty. Umožní to změna stavebních předpisů, schválená radními na konci října. Vyřazením požadavku na proslunění bytů chtějí developery pobídnout, aby po šedesáti letech zase stavěli čtvrti podobné třeba oblíbeným Vinohradům či Dejvicím. Možnost rekolaudovat ateliéry na bytové jednotky je dalším důsledkem této úpravy. Jejich hodnota díky tomu stoupne o stovky tisíc korun a bude snazší je prodat.

10 procent

jednotek ve všech developerských projektech z posledních patnácti let tvoří ateliéry.

Dokud platil požadavek na proslunění, mohla být jednotka zkolaudována jako bytová jen v případě, že 1. března po dobu alespoň devadesáti minut dopadaly přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy. Tato podmínka vstoupila v platnost už v roce 1968. "Developeři se samozřejmě snažili maximálně využít celou kapacitu domu. Tam, kde se jim nepodařilo splnit normy, aby mohli prostor zkolaudovat jako bytovou jednotku, vznikaly právě ateliéry. Na každý vchod v rámci developerského projektu zpravidla připadají jeden až dva," říká Jan Martina z M&M Reality.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru