Zatímco loni koruna po skončení umělého oslabování posílila vůči euru přibližně o pět procent, letos je zatím dvě procenta v minusu. Stejně tak ztrácí i vůči americkému dolaru. Důvodem je zejména dění na světových finančních trzích.

"Vedle zpřísňování měnové politiky v USA, jež vede k oslabování eura vůči dolaru a zároveň má negativní dopad na středoevropské měny, jsou zde obavy z obchodních válek, nejistoty ohledně brexitu či zpomalení hospodářského růstu v eurozóně," vypočítává Radomír Jáč, hlavní ekonom investiční společnosti Generali Investments CEE. "Výrazný vliv mělo také dění okolo Turecka a ve výčtu těchto faktorů by šlo dále pokračovat," dodává.

Roli podle něj hrají rovněž velké spekulativní pozice, které zahraniční investoři nahromadili během zmíněného oslabování kurzu nad hladinou 27 korun za euro v očekávání jejího posílení po jejich konci. "Tyto pozice zde stále jsou, což je samo o sobě pro korunu na cestě k jejímu posílení určitou brzdou."

HN: Ekonomové i investoři očekávali, že hodnota české měny vůči euru letos poroste. Kurz se ale od jara pohybuje opačným směrem. Proč to tak je?

Na korunu a i na další středoevropské měny působí letos celá škála faktorů, jež mají, řekněme, rušivý vliv. Vedle zpřísňování měnové politiky v USA, jež vede k oslabování eura vůči dolaru - s negativním dopadem na středoevropské měny - jsou zde obavy z obchodních válek, nejistoty ohledně brexitu, zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, v průběhu jara a léta mělo na trhy výrazný vliv dění okolo Turecka a ve výčtu těchto faktorů by šlo dále pokračovat.

HN: Ale některé zmíněné vlivy by měly působit hlavně na euro. Proč tedy oslabuje i koruna?

Ty věci jsou provázané. Jsou zde dva základní kanály. První z nich je čistě ekonomický: když události světového dění dopadají na eurozónu a její hospodářský růst zpomaluje, tak je to negativní zpráva i pro středoevropské ekonomiky včetně české. Doléhá to na jejich exporty i růstový výhled, který se zhoršuje. Je to negativní pro korunu, oslabuje ale i forint, zlotý a další středoevropské měny.

Ten druhý faktor je pohyb eura vůči dolaru. Platí, že když se v globální sféře euru vůči dolaru nedaří, tak se většinou nedaří ani středoevropským měnám. Ty se často chovají jako satelit společné evropské měny. Pokud tedy byl někdo začátkem roku optimistický a sázel, že euro vůči dolaru posílí, očekával, že zároveň bude posilovat i zlotý, koruna a forint. Také předpokládal, že za těchto okolností budou posilovat ještě o trochu více než samotné euro. Když tahle sázka nevyšla, jsou středoevropské měny ještě více bity a zaostávají za očekáváním, jak vůči dolaru, tak vůči euru.

HN: Oslabují tedy i ostatní středoevropské měny?

Ano. Na konci minulého týdne činil pokles koruny vůči euru asi dvě procenta od začátku tohoto roku, u zlotého o tři procenta a u forintu o tři a půl procenta. Jejich oslabení je tedy dokonce o něco výraznější.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč nemají vyšší úrokové sazby větší vliv na posílení koruny?
  • Jaký vývoj kurzu se dá očekávat na začátku příštího roku?
  • Vyplatí se exportérům předsmlouvat si výhodný kurz, když koruna neposiluje?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru