Evropská unie se v úterý dohodla na pravidlech pro dalekosáhlý systém koordinace kontroly zahraničních investic v Evropě, zejména z Číny. Cílem je ukončit to, co jeden z vyjednavačů nazval "evropskou naivitou", napsala agentura Reuters. Po pěti měsících jednání dohodu uzavřeli představitelé Evropského parlamentu a 28 členských států EU na setkání s Evropskou komisí (EK).
Představitelé Evropského parlamentu a 28 členských států EU uzavřeli dohodu o ochraně strategických technologií a infrastruktury, jako jsou přístavy nebo energetické sítě. Zákonodárci EU prosadili tvrdší screening, než bylo původně navrženo, jako je povinnost EK prověřit nabídky a požadovat spolupráci zemí EU. Podařilo se jim takto rozšířit seznam "kritických odvětví" o vesmírný sektor, zdravotnictví, nanotechnologie, média, elektrické baterie a zásobování potravinami.
Podle plánu, který reaguje na prudký nárůst čínských investic, bude EK prověřovat zahraniční investice v rozhodujících sektorech, aby ochránila strategické zájmy Evropy v některých technologických oblastech. EK zhodnotí, zda by zkoumaný obchod mohl ohrozit bezpečnost životně důležité infrastruktury, nebo zda by mohly v cizích rukou skončit inovace, které stály roky nákladného výzkumu.
"Bude to znamenat konec evropské naivity," řekl před jednáním Franck Proust, který vedl parlamentní tým. "Všechny světové mocnosti - Spojené státy, Japonsko, Čína - mají způsob screeningu. Pouze Evropa ne," dodal.
Navrhovaný zákon sice Čínu nezmiňuje, ale stížnosti jeho zastánců týkající se investic státních podniků a technologických transferů jsou jasnými odkazy na Peking.
Návrh, za nímž stojí Francie, Německo a bývalá italská vláda, ale musí na jednání 5. prosince podpořit 28 členských zemí unie a vzhledem k opozici několika zemí, včetně Kypru, Řecka, Lucemburska, Malty a Portugalska, není podpora plánu vůbec jistá.
Poslanci Evropského parlamentu požadovali přísnější kontrolu než původně navrhovala EK, a to povinnost komise prověřovat obchody a spolupráci členských zemí. Parlamentní obchodní výbor bude o kompromisním návrhu hlasovat 10. prosince, na stůl celého parlamentu se pak dostane v únoru nebo březnu.
Systém nevyžaduje, aby jednotlivé země prováděly screening. V současné době systém funguje ve 13 zemích. Všechny státy budou muset každý rok předkládat zprávy Evropské komisi. Konečné rozhodnutí o investici bude v rukou té které členské země, a nikoli EK.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist