Cena palladia předstihuje ostatní drahé kovy a poprvé po 16 letech se blíží hodnotě zlata. V porovnání se srpnovým minimem palladium již zdražilo o 40 procent a v pátek se vyšplhalo až na maximum 1185,40 dolaru (26 985 korun) za troyskou unci. Od úrovně ceny zlata jej tedy dělilo pouhých 35 dolarů, napsala agentura Reuters.

Kov, který se používá hlavně v automobilových katalyzátorech, těží z omezených dodávek na trh a růstu zájmu z řad spekulantů. Podle analytika firmy Mitsubishi Jonathana Butlera představuje nejbližší psychologickou hranici cena 1200 dolarů za unci. "Dokážu si představit i 1300 dolarů za unci," řekl Butler agentuře Reuters.

Hlavním odběratelem palladia, které je většinou vedlejším produktem těžby jiných kovů jako je platina a nikl, je automobilový průmysl. Celkový prodej aut sice celosvětově klesá, palladium nicméně těží ze zvýšeného zájmu zákazníků o benzinová vozidla na úkor naftových.

Tento kov se totiž používá právě v katalyzátorech benzinových aut, zatímco v katalyzátorech naftových vozů nachází uplatnění zase platina. Palladium kromě vyššího zájmu o benzinová vozidla na úkor naftových těží také z růstu poptávky po hybridních elektrických vozech, které mají rovněž benzinový motor.

Důležitý producent, jímž je Jižní Afrika, navíc uzavírá neziskové platinové doly. Konzultační společnost GFMS odhaduje, že v následujících třech letech vykáže zhruba desetimilionový trh s palladiem každoroční výpadek milionu uncí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru