Leckdo si řekne, že zdravý rozum zvítězil, a věc bude považovat za vyřízenou. Ale to je omyl, protože tyhle myšlenky se budou vracet a zdaleka ne všechny argumenty "pro" budou mít příchu popu­lismu nebo utopického socialismu.

Jeden z nejpádnějších argumentů je nástup robotů. Jestli opravdu v horizontu několika málo desetiletí převezmou vět­šinu profesí, je otázka, co s plody jejich práce. Budou vydělávat na stále užší skupinu svých majitelů, zatímco většina lidstva bude bez práce živořit? To by asi dopadlo hodně špatně. Nebo roboty zdanit, jak to nedávno navrhl Bill Gates?

Může se zdát, že v zemi, která není schopná zajistit ani důstojné příjmy důchodcům a kde nejvíc "ekonomických pobídek" jde korporacím žijícím z laciné práce, je to problém stejně legrační jako diskuse bezdomovců o kvalitě kaviáru. Samozřejmě nejde vyloučit, že v Česku budou navždy vládnout političtí dinosauři zamrzlí v ekonomických představách minulého století − a pak nás tohle opravdu nemusí zajímat. Ale pokud čtvrtá průmyslová revoluce dorazí i sem, stane se otázka zajištění důstojné a smysluplné existence většiny obyvatel velmi naléhavou.

 

Související