Volkswagen ohlásil největší proměnu společnosti v historii skupiny. Bude spočívat hlavně v přechodu na výrobu vozů s čistým pohonem - především půjde o elektromobily. VW do roku 2023 investuje 44 miliard eur do rozvoje elektromobility a autonomních aut.

Koncern také po zasedání své dozorčí rady v pátek oznámil, že přesune od roku 2023 výrobu vozů Passat do závodu Škody v českých Kvasinách, kde se budou vyrábět spolu s modely Škoda Superb a Kodiaq.

Podle předsedy představenstva společnosti Škoda Auto Bernharda Maiera přesun výroby zajistí dlouhodobou budoucí konkurenceschopnost obou českých výrobních závodů. "Jsme rádi, že budeme i nadále vyrábět naši vlajkovou loď, model Škoda Superb, v České republice, která je domovem značky Škoda," dodal Maier.

Výroba modelu Karoq a Seat Ateca se v budoucnu přesune do nového závodu, který plánuje VW postavit. Místo ještě nebylo vybráno, ale podle dosavadních informací se uvažuje o Turecku, Rumunsku či Bulharsku.

Závody VW v Emdenu a Hannoveru budou vyčleněny pro výrobu elektromobilů. Výroba tam odstartuje v roce 2022. Automobilka zaměstnancům těchto továren zaručila jejich pracovní místa do roku 2028. Upozornila však, že ve finále bude potřebovat nižší počet zaměstnanců. Výroba elektromobilů je totiž méně náročná na práci než produkce automobilů s tradičním pohonem.

Do roku 2025 chce navýšit koncern produktivitu svých závodů o 30 procent - a to zejména propojenější spoluprací svých jednotlivých součástí. Ve více továrnách by se tak mohly vyrábět vozy různých značek.

Škoda loni prodala celosvětově 1,2 milionu vozů. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává více než 35 tisíc lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

* - údaje za rok 2018 jsou za první tři čtvrtletí

* - údaje za rok 2018 jsou za první tři čtvrtletí

Zdroj: Volkswagen AG

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru