Premiér Andrej Babiš (ANO) od rána vysvětluje lídrům politických stran kauzu údajného únosu svého syna na Krym. Ministrům ji na pravidelné schůzi vlády objasnil v pěti minutách, poté jednal s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem a sešel se i s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a předsedou SPD Tomiem Okamurou.

Po schůzce s americkým ministrem energeticky Rickem Perrym novinářům na tiskové konferenci řekl, že jeho syn Andrej byl v minulosti na Krymu a Ukrajině, pobyt však podle něj byl legální a v žádném případě nešlo o únos, jak jeho syn řekl v reportáži serveru Seznam Zprávy. Předseda vlády uvedl, že pro to má dostatek dokumentace. Kritizoval v té souvislosti novináře, kteří rozhovor s jeho synem zveřejnili. Hovořil o hyenismu na osobě trpící schizofrenií a o tom, že kauza je záměrně načasovaná.

Vyslovení nedůvěry vládě

Šest opozičních stran (ODS, piráti, KDU-ČSL, TOP09, STAN a SPD) které sdružují celkem 92 poslanců, v úterý podalo návrh na vyslovení nedůvěry vládě. 

Pro vyslovení nedůvěry jsou potřeba hlasy 101 poslanců, tedy absolutní většiny. Ke svržení vlády tak opozici chybí devět hlasů.

Premiér navíc uvedl, že k celé kauze se v nejmenované televizi v neděli večer vyjádří i Petr Protopopov, který podle Babišova syna stojí za jeho údajným převozem na Krym.

Šéf KSČM Filip po jednání s Babišem zdůraznil, že strana za premiérem stojí. Naopak SPD chce podle Okamury hlasovat pro nedůvěru vládě. V souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by kauza mohla vyústit, ale Okamura vidí prostor pro prosazení programu svého hnutí.

"Pakliže přijde na to, že by byla vláda ochotna prosazovat náš program, samozřejmě můžeme věci zvážit," uvedl a dodal: "Výsledkem středečního jednání je, že mi pan premiér říkal, abych připravil nějaké klíčové programové body, které si myslíme, že by bylo dobré prosadit. A že bychom se o tom mohli příští týden pobavit."

Předseda ČSSD Jan Hamáček chystá jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) i na čtvrtek. Hamáček bude o aktuální situaci vyvolané vyjádřeními Babišova syna ke kauze Čapího hnízda mluvit také s prezidentem Milošem Zemanem.

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.11.2018 22:24 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž pro dnešek končí. Děkujeme, že jste s námi sledovali dnešní dění. Tématu se budeme věnovat i zítra.

Vaše redakce

14.11.2018 20:48 | ČSSD dnes s Babišem neřešila žádnou proměnu vlády

Podle poslance ČSSD Jana Chvojky jeho strana dnes s Andrejem Babišem neřešila žádnou přeměnu vlády. "Nebavili jsme se vůbec o nějakém odchodu z vlády, o tom, zda podpoříme nedůvěru, nebo jestli dáme demisi, o tom nebyla vůbec řeč," uvedl ve shodě s Dolínkem také Chvojka. Předseda klubu připomněl, že jednání budou pokračovat i ve čtvrtek. "Nebereme dneska nic za ukončené," dodal.

14.11.2018 20:16 | Opozice ukázala vzácnou jednotu, píše server Politico

Kauzy Čapí hnízdo si dnes všímají také evropské servery, například euronews či Politico. Druhý jmenovaný web informuje mimo jiné o české parlamentní opozici, která "ukázala vzácnou jednotu" a vyzvala Babiše, aby odstoupil. Politico cituje také člena ODS a europoslance Jana Zahradila, podle kterého je Babiš "svým způsobem chromá kachna, protože jeho věrohodnost a důvěryhodnost jsou těžce poškozeny".

14.11.2018 20:12 | Evropská média si všímají kauzy kolem Babiše

Přijde klub populistů z východní Evropy o jednoho ze svých členů, ptá se dnes ve svém článku věnovaném vládní krizi v Česku francouzský list Les Echos. Vývoji kolem českého premiéra se dnes věnovala například i německá agentura DPA, podle které kauza Čapí hnízdo otřásá českou politickou scénou. Politické situaci v Česku se dnes věnuje například i rakouská agentura APA.

14.11.2018 19:59 | Babiš mladší byl ještě v roce 2015 pilotem

Andrej Babiš mladší létal pro společnost Travel Servis jako dopravní pilot. Musel tak získat nejpřísnější osvědčení zdravotní způsobilosti, při kterých se zjišťuje i duševní zdraví. Celý text čtěte ZDE.

14.11.2018 19:50 | Podle průzkumu většina Čechů věří, že Babiš brání svým dětem vypovídat

Většina Čechů věří, že se premiér Babiš snaží, aby jeho blízcí nevypovídali v kauze Čapí hnízdo. Téměř polovina lidí to zároveň považuje za závažnou informaci. Vyplývá to z průzkumu agentury Median. Celý text čtěte ZDE.

14.11.2018 19:45 | Poslanecký klub ČSSD nepřijal žádné usnesení

Místopředseda ČSSD Roman Onderka řekl, že premiér Andrej Babiš poslancům ČSSD vysvětloval svou verzi toho, co zveřejnily Seznam Zprávy o jeho synovi. "Následně jsme projednávali fungování koalice v rámci poslanecké Sněmovny a pak premiér odešel. Klub nepřijal žádné usnesení. Další jednání mezi Janem Hamáčkem a Andrejem Babišem proběhne ve čtvrtek, kdy se Hamácek uvidí i s prezidentem Milošem Zemanem. A pak uvidíme, co bude dál." Zatím by se spolupráce stran v koalici - podle toho, jak se bavili na schůzce s Babišem - neměla měnit.

14.11.2018 19:38 | O setrvání ve vládě ČSSD s Babišem zatím nejednala

Poslanec ČSSD Petr Dolínek řekl, že Babiš sdělil, co potřeboval sdělit. "Teď je důležité, aby byl schopen všechna fakta říct lidem, tak jak on to uzná za vhodné. Čím víc jich řekne, tím budu raději," řekl. Otázka setrvání ve vládě v současnosti není předmětem jednání, dodal.

14.11.2018 19:25 | Přístup KSČM k současné vládě by se podle Grospiče mohl změnit

"Pokud by se to rozvinulo v další kauzu, vnímali bychom to jako věc, která by mohla výrazně změnit přístup komunistické strany. To znamená, že bychom tuto vládu nemuseli podpořit," řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič v pořadu Interview ČT24. V tuto chvíli je ale podle nej klub komunistů jednotný v tom, že se případ nachází v rovině spekulací a je třeba počkat na vyjádření orgánů činných v trestním řízení.

14.11.2018 19:11 | Lidé s duševní poruchou mohou vypovídat jako svědci, říkají právníci

Policisté mohou při vyšetřování trestních kauz vyslýchat i lidi, kteří jsou psychicky nemocní. Jejich svědectví mohou použít i u soudu. Shodli se na tom mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný a advokát Tomáš Sokol. 

"Osobu s duševní poruchou lze vyslechnout stejným způsobem, jako osobu zdravou," uvedl Šťastný. Takový důkaz je podle něj plně procesně použitelný. "Orgány činné v trestním řízení však musí právě s ohledem na duševní poruchu velmi pečlivě vyhodnotit věrohodnost takové výpovědi," dodal.