Na nejslabší úroveň k dolaru od loňského června se v pondělí propadla česká měna. Následovala tak propad eura vůči dolaru. K páté hodině odpolední oslabila koruna k dolaru oproti předchozímu závěru o 23 haléřů na 23,05 Kč/USD. Mírně oslabila i k euru, a to o dva haléře na 25,94 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků se přitom během pondělí neobjevily žádné nové impulsy k oslabení koruny.

Koruna byla vůči dolaru slabší naposledy koncem června 2017, kdy kurz dosáhl zhruba 23,11 Kč/USD. "Bez nových fundamentálních impulsů dnes česká koruna atakovala své nejslabší úrovně za poslední dobu," komentoval aktuální vývoj kurzu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Evropskou měnu vůči dolaru pak dolů podle Reuters tlačí globální rizika. Investoři mají obavy z rozpočtového sporu mezi italskou vládou a Evropskou komisí i z možnosti odchodu Británie z Evropské unie bez dosažení vzájemné dohody. Tyto obavy se tak pravděpodobně promítly i na kurz koruny. Euro kolem páté hodiny vykazovalo vůči dolaru pokles 0,8 procenta na 1,1244 USD, libra ztrácela téměř 0,9 procenta na 1,2855 USD.

Česká měna od loňského dubna až do letošního února k dolaru prudce posilovala. Za tu dobu zpevnila vůči dolaru o přibližně pět korun na kurz těsně nad 20 Kč/USD. Zhruba od letošního dubna se ale vývoj obrátil, takže již v květnu byla koruna na úrovni kolem 22,50 Kč/USD. Během léta kurz kolísal a od září koruna k dolaru opět vytrvale oslabuje.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru