Obavy z tvrdého brexitu rostou, britská libra i společná evropská měna vůči dolaru během pondělí výrazně ztrácely. Agentura Bloomberg navíc uvádí, že hlavní americké investiční banky plánují z Londýna odsunout přibližně 283 miliard dolarů do německého Frankfurtu.

Konečný objem odsunutých aktiv se může změnit v závislosti na výsledcích vyjednávání o plánovaném odchodu Velké Británie z Evropské unie v březnu 2019. Bankovní instituce se snaží na brexit připravit, stále však nejsou známé klíčové aspekty vyjednávání. Problém by mohl nastat v případě tzv. tvrdého brexitu, kdy by Británie z evropského bloku vystoupila okamžitě a bez uzavření dohody o podmínkách odchodu. Pokud bankám nezůstanou dosavadní práva v rámci trhu EU, jakýkoli finanční přesun bude velmi znatelný. 

V posledních dnech probíhají jednání zástupců vlád 27 zemí Evropské unie. Šéf vyjednávacího týmu Michel Barnier dal už dříve najevo, že je domluveno přes 90 procent textu "rozvodové dohody", která se týká mimo jiné přechodného období do konce roku 2020, finančního vyrovnání britských závazků vůči EU či potřeby zachovat po brexitu práva občanů jiných zemí EU v Británii na stejné úrovni jako nyní. Evropská sedmadvacítka preferuje uzavření dohody a spořádané britské vystoupení z EU oproti tvrdému brexitu. Obavy z toho, že nakonec k domluvě nedojde jsou ale stále značné a nervozita je viditelná i na trzích.

Americké bankovní společnosti Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Citigroup plánují ze svých poboček v německém Frankfurtu udělat svá hlavní centra v rámci celé EU a přesunout do nich aktiva z Londýna.

Podle Německé spolkové banky bylo koncem září v Německu 143 bankovních společností se zahraničním vlastníkem, které disponovaly aktivy v hodnotě 1,14 bilionu eur. I když se největší přesuny po brexitu čekají od bank amerických, jako své centrum v rámci EU si Frankfurt, hlavní finančnické centrum Německa, vybraly i Standard Chartered (Velká Británie), UBS (Švýcarsko) nebo Nomura (Japonsko). Kupříkladu Bank of America jako své evropské centrum zvolila Paříž.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru