Strach z moderních technologií a především robotů provází lidstvo už od vzniku tohoto slova ve hře R.U.R. Karla Čapka. Vzpoura strojů proti lidem se stala páteří mnoha předních děl vědeckofantastické literatury i kinematografie. Často s ní pracoval také jeden z velikánů sci-fi, Američan Isaac Asimov. A právě jeho dílem se do značné míry inspirovala i Joanne Pranskyová, jež se už před více než třiceti lety sama prohlásila za první světovou psychiatričku robotů.

Asimov ji dokonce označil jako "skutečnou Susan Calvinovou", postavu, která se věnuje myšlení robotů v některých jeho povídkách. Pranskyová se také už po několik dekád snaží o zvýšení povědomí o robotech v řadách široké veřejnosti. Vystoupí i na čtvrteční konferenci o moci dat, nástupu umělé inteligence a robotech The Power of Data, pořádané Hospodářskými novinami.

"Ve skutečnosti jsem se vždy ze všeho nejvíc zajímala o lidi, a ne o roboty. Uvědomila jsem si, že jako lidstvo nejsme z psychologického hlediska připraveni držet krok s technologickým vývojem," vysvětluje Pranskyová v rozhovoru pro HN. Přesto už má na svém kontě několik pacientů i z řady strojů.

Joanne Pranskyová

Za první robotickou psychiatričku se Američanka sama prohlásila už v 80. letech minulého století. Kromě samotného zlepšování chování robotů se Pranskyová zabývá především popularizací robotizace a snaží se přesvědčit veřejnost, že se robotů nemusí bát. Vystudovala dětskou psychologii na Tuftsově univerzitě v americkém státě Massachusetts. I proto často přirovnává roboty k malým dětem. Dnes jsou podle ní mentálně na úrovni tříletého dítěte.

"V devadesátých letech jsem byla psychiatrem svého prvního reálného pacienta − robotické recepční na Univerzitě Carnegie Mellon," popisuje. O několik let později se podílela na zlepšování robota ProtoAndroid. Psychiatrička robotů prozatím bere svou pozici s nadsázkou. Na svém webu uvádí, že recepční Valerii pomáhala se sociální fobií, zatímco ProtoAndroid trpěl poruchou osobnosti.

"Místo strašení ve stylu, že roboti nás všechny ovládnou, jsem se rozhodla k celé věci přistoupit s trochou humoru," vysvětluje Pranskyová. Za svůj hlavní cíl si tak klade spíše popularizaci robotů a vysvětlování veřejnosti, že se není čeho obávat. Je podle ní totiž potřeba připravit se na nedalekou budoucnost, v níž budou roboti naprosto běžnou součástí lidských životů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Proč se podle Pranskyové lidé nemusí robotů ani dalších výdobytků technologií bát?
  • Jak vidí možnost, že se z lidí jednou stanou kyborgové?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.