Data o vztahu Čechů k Evropské unii nejsou pro příznivce evropského projektu zrovna povzbudivá. Jen 39 procent Čechů je přesvědčeno, že členství v EU je jednoznačně dobrá věc. A jen 47 procent našich občanů si je jisto, že by v případném referendu hlasovali pro setrvání v EU − spolu s Itálií je to nejméně v unii. Sedmdesát pět procent Čechů nechce ani slyšet o přijetí společné evropské měny. Celkově to dává obrázek Česka jako nejskeptičtější země, která, kdyby na to přišlo, by mohla následovat Británii a z unie odejít.

Češi vnímají EU nejméně pozitivně ze všech národů, ukázal průzkum

Ovšem možná to tak kritické nebude. Deklarované názory naší veřejnosti na unii nepochybně odrážejí mimo jiné známý rys české povahy: obecnou nedůvěru a skepsi k čemukoliv. Stejný průzkum Evropského parlamentu, který ukázal uvedená čísla o vztahu k EU, například zjistil, že Češi věří politickým stranám méně než průměrní Evropané (rozdíl je pět procentních bodů). V případě záležitostí přicházejících zvnějšku bude pravděpodobně vzhledem k naší historické zkušenosti rozdíl v míře podezíravosti mezi Českem a ostatními zeměmi EU ještě výraznější. Podstatné přitom je, že tento typ "genetické" skepse vede tradičně spíš k brblání než k akci. Češi obecně nejsou žádní rychlí střelci, což potvrzuje klíčové číslo: čtyřicet dva procent našich občanů opatrně říká, že členství v EU není "ani špatná, ani dobrá věc". Je to tedy spíš tak, že v Česku chybí vůči EU pozitivní emoce, než že by tady existoval nepřekonatelný odpor. Nebo jinak: jde o skepsi vytrvalou, ale nikterak zásadovou.

Jak by to tedy dopadlo, kdyby došlo k referendu? V Česku, jak známo, často rozhoduje schopnost "si to spočítat". A Češi si evidentně uvědomují, že členství v EU má ohromný ekonomický přínos. Více než průměrní Evropané zdůrazňují, že EU přinesla nové pracovní příležitosti, přispívá k hospodářskému růstu a růstu životní úrovně. Takže hypotéza: to, že jsme "genetičtí skeptici", ještě neznamená, že si nakonec pod sebou podřežeme větev.