Výstavba bytů v Česku za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 17,85 procenta, podařilo se dokončit 23 304 bytů oproti 19 775 bytům za stejné období loni, uvádí to data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Naopak výstavba v Praze polevuje, meziročně klesla o 10,7 procenta. Za tři čtvrtě roku se podařilo dokončit jen 4125 bytů oproti 4619 loni, stejně tak klesl počet bytů, které se začaly stavět - z 2886 na 2699. Vývoj v Praze je tak v rozporu s celorepublikovým trendem, kde výstavba bytů, byť mírně, roste. 

Stavební výroba za samotné třetí čtvrtletí meziročně vzrostla o 13,2 procenta. Ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku mělo třetí čtvrtletí 2018 stejný počet pracovních dnů. Produkce pozemního stavitelství meziročně vzrostla o 11,5 procenta a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční nárůst stavební produkce o 17,7 procenta.

Stavební úřady ve 3. čtvrtletí 2018 vydaly 20 747 stavebních povolení, meziročně o 7,0 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb činila 91,1 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 klesla o 4,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru