Bankovní rada České národní banky nepolevuje v tempu zvyšování úrokových sazeb a v reakci na přehřívání ekonomiky a vývoj kurzu koruny zvyšuje o 0,25 procentního bodu základní úrokovou míru. 

Sazbu ČNB zvedá už na čtvrtém měnověpolitickém jednání v řadě. Celkově jde o páté zvýšení základní úrokové sazby v tomto roce. Naposledy rostly sazby ČNB podobným tempem na jaře 1996.

Pro zvýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady České národní banky. Jeden člen hlasoval pro ponechání sazeb beze změny a jeden hlasoval pro zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu, řekl na tiskové konferenci guvernér Jiří Rusnok. Pokud devizový trh pod vlivem globálních nejistot dále oslabí korunu, nelze vyloučit ještě jedno zvýšení sazeb v tomto roce, upozornil guvernér. Jinak s dalším zvýšením sazeb letos nepočítá.

Banka také zhoršila výhled výkonu české ekonomiky o 0,1 procentního bodu, podle banky by česká ekonomika měla letos růst o 3,1 procenta a příští rok 3,3 procenta. Zároveň banka počítá, že do roku 2020 koruna posílí až na 24,2 koruny za euro.

Vývoj dvoutýdenní repo sazby od konce měnových intervencí v letech 2017–2018

6. dubna ukončeno umělé oslabování kurzu české měny vůči euru. ČNB do té doby oslabovala kurz nad úroveň 27 korun za euro

4. května beze změny 
29. června beze změny 
3. srpna růst o 0,20 bázických bodů na 0,25 procenta 
27. září růst o 0,25 bázických bodů na 0,50 procenta 
2. listopadu beze změny 
21. prosince beze změny

2018 
1. února růst o 0,25 bázických bodů na 0,75 procenta 
29. března beze změny 
3. května beze změny
27. června růst o 0,25 bázických bodů na 1,00 procenta 
2. srpna růst o 0,25 bázických bodů na 1,25 procenta 
26. září růst o 0,25 bázických bodů na 1,50 procenta 
1. listopadu růst o 0,25 bázických bodů na 1,75 procenta 
20. prosince ?

Dvoutýdenní repo sazba, za kterou si komerční banky ukládají v ČNB přebytečné peníze, vystoupala už na 1,75 procenta, kde se nacházela naposledy v březnu 2009. Od sazeb ČNB se odvíjejí tržní úroky, a čtvrteční rozhodnutí tak bude znamenat zdražení půjček pro podniky i domácnosti, například úvěrů na bydlení.

Růst klíčové sazby ekonomové i obchodníci na finančních trzích očekávali, a tak po oznámení kurz koruny výrazněji nereagoval a pohyboval se okolo úrovně 25,87 koruny za euro. Po vyjádření guvernéra Jiřího Rusnoka na tiskové konferenci kurz mírně posílil o zhruba pět haléřů.

Z členů bankovní rady se v posledních týdnech vyslovili pro zvyšování sazeb například Mojmír Hampl, Tomáš Nidetzký nebo Marek Mora. "Současný kurzový vývoj, zejména koruny vůči euru, umožňuje i nadále zvyšovat úrokové sazby," uvedl Mora minulý týden v rozhovoru pro HN a dodal, že bude-li oslabování koruny pokračovat, růst sazeb "v malých krocích − po 0,25 procentního bodu" – je představitelný.

Současně ČNB rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,75 procenta a diskontní sazby na 0,75 procenta. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 2. listopadu 2018.

Centrální banka se zpřísňováním měnové politiky snaží omezovat vliv inflace, který vyvolává hlavně rychlý růst příjmů českých domácností, do značné míry způsobený rekordně nízkou nezaměstnaností a nedostatkem volných pracovních sil na trhu práce. Navíc dochází k poměrně vysokému růstu platů ve veřejném sektoru.

Díky vyšším útratám domácností si mohou podnikatelé dovolit zvyšovat ceny a mimo jiné si tak kompenzovat rostoucí náklady, ať už na mzdy, nebo třeba energie.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru